301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 22:42 Bu haber 626 kez okundu
 
‘Taziyelerde yemek adeti kaldırılsın’
Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Latif Kaya, taziyelerde verilen yemeklerin taziye sahiplerine ağır bir yük yüklediğini belirterek, tüm taziye evlerinde yemek ikramının kaldırılması gerektiğini savundu.
Yaşam Haberi


​ Yazılı bir açıklama yapan Kaya, taziye ziyaretlerinin toplumun en önemli geleneklerinden ve dini vecibelerinden biri olduğuna dikkat çekti. Kaya, "Taziye ziyaretleri, taziye sahiplerinin acısını paylaşmak, yanlarında olunduğu duygusunu htirmek amacıyla yapılması gerekirken, yapılan masraflar nedeniyle amacının dışına çıkmakta ve taziye sahiplerine ciddi bir külfet yüklemektedir. Evveliyatta, şehirleşme ve ulaşımın seyrek olması nedeniyle, taziye evlerinde, misafirlere yemek ikram etme ihtiyacı hasıl olmaktaydı. Ancak şehirleşmenin artmasıyla, misafir yoğunluğu artmış, ulaşım kolaylaşmış, buna mukabil profesyonelleşen yemek sektöründe maliyetler artmış ve taziye sahibine yapılan maddi katkılar minimize olmuştur" dedi.

"YENİ STANDARTLAR BELİRLENSİN"

Bazı taziye sahiplerinin bankadan kredi çekerek taziye yemeğini vermek zorunda kaldığına dikkat çeken Kaya, "Taziye sahibi acısını yaşayamadan, yemek organizasyonu ile ilgilenmek zorunda kalmış ve bunun 20-30 bin liraya varan faturaları ile muhatap olmak zorunda bırakılmıştır. Bu ağır yükün altından kalkamayan bazı taziye sahiplerinin, bankadan kredi çekmek zorunda kaldığı müşahede edilmiştir. Taziyede sabit olarak kalan taziye sahipleri ve hizmet elemanları için ise Belediyenin yapmış olduğu yemek yardımını gerekirse revize edip, şartlara uygun hale getirilmesini ve acılı ailenin hiçbir şekilde yemek masrafı ve organizasyonu ile muhatap edilmemesini talep ediyoruz. Ayrıca taziye evlerinin açılış saatlerinin yeniden düzenlenerek, taziye sahiplerinin istirahat edebilmeleri için zaman tanınması gerektiğini düşünüyor, bunun için yeni standartların belirlenmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , ‘Taziyelerde, yemek, adeti, kaldırılsın’,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Kuvvetli Sağanak
Güncelleme: 29.03.2020
Bugün
- 15°
Pazartesi
- 14°
Salı
- 16°
Batman

Güncelleme: 29.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı