301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 15:20 Bu haber 426 kez okundu
 
Sumak hasadı başladı
Batman’ın Gercüş ilçesine bağlı Çiçekli ile Seki köylerinde sumak hasadı başladı.
Yaşam Haberi


KİLOSU 15 LİRA

Gercüş ilçesine bağlı Çiçekli ve Seki köylerinde yetişen sofraların vazgeçilmez baharatlarından sumak, köylüler için ek gelir kaynağı oluşturuyor. Köylülerin topladığı sumak, atlarla eve getirildikten sonra işlenip tüketicilere sunuluyor. Çiçekli köyü sakinlerinden Selami Altun, "Sabahın erken saatlerinden gelip sumak hasadı yapıyoruz. Sumak hasadı diğer senelere göre bu sene daha iyidir. Çünkü yağışların bu sene fazla olması sumağın verimini arttırdı. Topluyoruz, eve götürüp sopa ile dövdükten sonra bir elekten geçirip ayıklıyoruz. Bağ bahçelerimizin yerine sumak olsaydı köyümüzün geliri daha fazla olurdu. Yaklaşık 3 buçuk ton sumak elde ediyoruz. Kilosunu 15 liradan satıyoruz. Köyün en önemli geçim kaynağı haline geldi" dedi.  Köylülerden Yasin Altun ise, sumak hasadı yaptıklarını ve geçimlerini sumaktan sağladıklarını söyledi.              

“EKŞİLİĞİ VE YEMESİ ÇOK LEZZETLİ”

Ulaş (Zêlîyê), Çiçekli (Şiferê), Seki (Xerabebena) ve civar köylerde daha çok üzüm bağları ve tarlalarda kendiliğinden yetişen sumağın bakımı ve budaması köylüler tarafından yapılıyor. Yemeklere baharat olarak katılan ve soğutularak şerbet halinde tüketilen sumağın hasadına, genellikle olgunlaştığı dönem olan ağustos ayının başlarında başlanıyor. Ulaş köyü sakinlerinden Muhammed Ata Çelik, üretimini oldukça fazla yaptıkları sumağın, köyleri için gelir kaynağı olduğunu söyledi. Kırmızı ve beyaz sumak adında iki çeşit sumağın olduğunu belirten Çelik, "Biz Batman'da oturuyoruz. Hasat nedeniyle köye gidip sumak hasadını yaptık. Sumak hasadına başlanmış ve hasadı bitmek üzeredir. Sumağın hiçbir ilaçlaması yok, saf ve doğaldır. O kadar güzeldir ki bir sene ürün alan sonraki sene de alıyor. Limon ve diğer ürünler gibi değil, yemesi çok lezzetlidir. Ekşiliği ve yemesi çok lezzetlidir. En güzel yanı da doğal yetişiyor olmasıdır" şeklinde konuştu.

“FİYAT İSTEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL”

Her sene hasat zamanında köyleri dolaşıp sumak satın aldığını belirten Mehmet Sait Maviş adlı tüccar ise, "Fiyat istediğimiz gibi olmadığından bu sene daha sumak almadık. Sumak fiyatını köylü çok söylüyor. Piyasa parlak olmadığı için biz de en az geçen sene fiyatlarına almak istiyoruz. Köylüler sumak kilosuna 15 TL istiyor. Biz toptancılar ise 12 TL, en çok da 13 TL'ye almak istiyoruz. Aramızda fiyat farkı olduğundan şimdilik satın almadık. Geçen sene 12 ila 15 arasında fiyat veriyorduk. Bu yıl toptan ve perakende satıcıların ellerinde, geçen senenin sumağı olduğundan bu yıl köylünün istediği fiyat pahalı oluyor. Piyasada mal çok olunca fiyatın az olması lazım. Ancak geçen seneye göre köylüler fiyatın katlanmasını istiyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sumak, hasadı, başladı, , , ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.09.2019
Bugün
12° - 18°
Pazartesi
- 19°
Salı
- 23°
Batman

Güncelleme: 22.09.2019
İmsak
05:02
Sabah
06:28
Öğle
12:49
İkindi
16:13
Akşam
18:58
Yatsı
20:16
Arşiv Arama
Haber Yazılımı