301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:45 Bu haber 563 kez okundu
 
‘Batman turizmi canlanacak’
Batman İl Kültür Turizm Müdürü M. İhsan Aslanlı, restore edilecek tarihi eserlerin, Batman turizmini canlandıracağını söyledi.
Gündem Haberi


Batman’ın en eski tarihi köprülerinden Perpira Köprüsünün ve yine asırlar önce Kozluk ilçesinde yapılmış tarihi İbrahim Bey ile Hıdır Bey Camilerinin restore çalışmalarının yapılacağını belirten Batman İl Kültür Turizm Müdürü M. İhsan Aslanlı, bu tarihi eserlerin restorasyonu ile Batman turizminin canlanacağını söyledi. Bıçakçı köyünde bulunan tarihi Perpira Köprüsünün ihalesinin yapıldığını, köprünün yapım aşamasında olduğunu vurgulayan Aslanlı, “Kozluk yolu üzerinde, Bıçakçı köyü mevkiinde bulunan, tarihi çok eskilere dayanan köprülerimizden biri Perpira Köprüsüdür. Çok ayaklı köprü anlamına gelen ve Kırk Ayaklı olarak tahmin edilen köprünün şu an 13 ayağı dışarda. 2017 yılında Karayolları’na başvurduğumuz bir projeyle restore çalışması başlattık. Batman ile arası 8 kilometre olan köprünün yapım ihalesi 2018 yılında gerçekleştirildi. Projenin yapımını Karayolları üstlenecek” dedi.

KÖPRÜNÜN ETRAFINA MESİRE ALANI

Perpira Köprüsünün restorasyon çalışmasından sonra etrafında geniş bir mesire alanı yapım planları olduğunu belirten Aslanlı, “Perpira Köprüsünün yapım çalışmalarına Nisan ayında başlandı. Çalışmalar sürüyor. İnşallah Karayolları bir an önce bu tarihi köprümüzün restore çalışmalarını bitirir. Köprünün restorasyon çalışmaları biter bitmez köprünün etrafında, hazine arazisi üzerinde geniş bir mesire ve piknik alanı kurma planımız var. Kıra Dağındaki mesire alanından sonra Batman halkına inşallah ikinci bir mesire alanı kazandırmaya çalışacağız. Bu tarihi köprüyü turizme kazandırmak istiyoruz. Dışardan gelen insanlara bu değerimizi, tarihi köprümüzü göstermek istiyoruz” diye konuştu.

“CAMİLERİN RESTORASYONU İHALE AŞAMASINDA”

Kozluk’ta bulunan tarihi camilerin restorasyonunda gelinen aşama hakkında da bilgi veren Aslanlı, şunları söyledi: “Bunun dışında Kozluk’ta İbrahim Bey Camisi ile Hıdır Bey Camisi var. Hıdır Bey Camisinin tarihi çok eski. Bin 400 yıllarına kadar gidiyor. İbrahim Bey Camisi çok daha modern bir cami. Bin 550 yıllarında inşa edilmiş. Sekizgen kubbeli, Türkiye’de numunesi çok az olan kubbelerden bir tanesi. Bu iki camimizin restorasyonuyla ilgili de Valilik ve Müdürlük olarak bir çalışma başlattık. Bu iki camimizin restorasyonu için ödenek geldi. Şu an ihale aşamasındayız. Restorasyon çalışmamızın yaklaşık maliyeti ortaya çıktıktan sonra projemizin yatırım programına dâhil olması için Bakanlığımıza ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvurumuzu yapacağız. Köprü ve camilerimizi restore ettikten sonra, Batman turizminin daha da canlanacağı kanaatindeyiz. Özellikle ilimizin inanç turizmine katkıda bulunacaktır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Batman, turizmi, canlanacak’ ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Çok Bulutlu
Güncelleme: 18.01.2020
Bugün
-1° -
Pazar
-
Pazartesi
-
Batman

Güncelleme: 18.01.2020
İmsak
05:57
Sabah
07:22
Öğle
12:31
İkindi
15:07
Akşam
17:29
Yatsı
18:49
Arşiv Arama
Haber Yazılımı