404 Not Found

Not Found

The requested URL /veri.html was not found on this server.

Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 11:46 Bu haber 469 kez okundu
 
‘Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir’
Batman Barosu Eğitim Merkezi Başkanı Avukat Kutbettin Suçin, Çoklu Baro düzenlemesi ile ilgili olarak açıklamada bulundu.
Gündem Haberi


Batman Barosu Eğitim Merkezi Başkanı Avukat Kutbettin Suçin, Çoklu Baro düzenlemesi ile ilgili olarak açıklamada bulundu.

“ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİNE İTİRAZIMIZ VAR”

Avukatlığın, Kamu hizmeti ve serbest bir meslek olduğunu belirten Suçin, “Barolar, Yasaların bir Meslek Kuruluşu olarak kendilerine yüklediği görevlerinin yanında, yargı sisteminin bir parçası olarak Avukatların kurumsal örgütü niteliğindedir. Hukukun gelişmesine katkıda bulunurlar. Her Avukat Baroya Kayıtlı olmak zorundadır” dedi. Çoklu Baro düzenlemesine itirazlarının olduğunu belirten; Batman Barosu Eğitim Merkezi Başkanı Avukat Kutbettin Suçin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Öncelikle Baro ne demektir? Avukat ve Avukatlığın görevleri nelerdir onu izah etmekte fayda görüyorum. Baro, avukatların kayıtlı olduğu kamu kurumu niteliğindeki bir Meslek kuruluşudur. Avukatlık; kamu hizmeti ve serbest bir meslektir. Avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder. Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların Adalet ve Hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.”

“BARO ADİL YARGILANMANIN GÜVENCESİDİR”

“Barolar Ülkemizdeki Adil Yargılamanın güvencelerinden birisidir. Barolar siyasi bir oluşum değildir.” Diyen Batman Barosu Eğitim Merkezi Başkanı Avukat Kutbettin Suçin; “Bu Nedenle siyasi bir görüşü temsil etmezler. Yapılan bu düzenleme Maalesef Baroların ve Avukatların sorunlarını çözmeye yönelik bir düzenleme değil. Var olan Sorunlara başka Sorunlar da ekleyecektir diye düşünüyorum. Kamuoyunda çok konuşulan, çoklu Baro düzenlemesini içeren Avukatlık Kanunu düzenlemesi, hemen hemen 80 Baro’nun itirazına rağmen TBMM'de kabul edilerek yasalaştı. Bu düzenlemeyle beş bin avukatı geçen illerde 2 bin avukatın imzasıyla yeni Barolar kurulabilecek. Şimdilik bu yasadan etkilenecek olan İstanbul, Ankara ve İzmir baroları olacak. Bunun sonucunda Büyük Baroların (İstanbul, Ankara İzmir) Türkiye Barolar Birliğinde Temsil gücü büyük oranda düşmüş olacak ve Küçük illerin(Sayısı Beş bin Avukatın altında olan) Barolarının TBB de Temsil gücü artacaktır. Yani TBB Başkanını artık Ankara, İstanbul ve İzmir seçemeyecek. Çünkü Daha önce Türkiye Barolar Birliğinde 138 delegeyle temsil edilen İstanbul 13, 53 delegeyle temsil edilen Ankara 7, 30 delegeyle temsil edilen İzmir 5 delegeyle temsil edilecek. Yine bu yasayla; Görev sürelerine bakılmaksızın tüm Barolarda Baro Başkanlığı seçimleri 2020 yılı Ekim ayının ilk haftasında, TBB Başkanlığı seçimleri ise 2020 yılı Aralık ayı içinde yapılacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Avukatlık,, kamu, hizmeti, ve, serbest, bir, meslektir’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 10.08.2020
Bugün
18° - 40°
Salı
17° - 38°
Çarşamba
15° - 38°
Batman

Güncelleme: 10.08.2020
İmsak
03:45
Sabah
05:18
Öğle
12:26
İkindi
16:14
Akşam
19:25
Yatsı
20:51
Arşiv Arama
Haber Yazılımı