301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Ocak 2019 - Perşembe 15:06 Bu haber 429 kez okundu
 
‘Alışveriş ekonomik ve ihtiyaca yönelik olmalı’
​ Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, tüketici ve satıcı hakları hakkında önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu.
Gündem Haberi


​ Batman Ticaret İl Müdürü Şehmus Kalkan, tüketici ve satıcı hakları hakkında önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu. Piyasaya arz edilecek her ürünün, insan sağlığı, can ve mal güvenliği, çevrenin ve tüketicinin korunması açısından güvenlik koşullarını sağlaması gerektiğine dikkat çeken Kalkan, tüketicilerin piyasanın merkezine yerleştiren bir anlayışla davranılması bir zorunluluk olduğunu söyledi. Kalkan, bilinçli tüketimin, hem tüketiciler açısından faydayı, hem de dünyanın kaynaklarını doğru, adil ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağladığını ifade etti. Herkesin bilmesi gereken bazı önemli tüketici haklarının olduğunu ifade eden Kalkan, "Batman Ticaret İl Müdürlüğü’ne önceki yıllarda 10 bin ve üzerindeki Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan şikâyetlerin 2018 yılında 3 bin 250 âdete düştüğü ve hızlı bir şekilde kararların sonuçlandığı görülmüştür. Bunun sebeplerinden en önemlisi insanların bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaları, seçici davranmaları ve yasaların güçlüler karşısında zayıfları korumasından kaynaklandığı tarafımızdan analiz edilmiştir. Bilinçli tüketimin, hem tüketiciler açısından faydalı olduğunu, hem de dünyanın kaynaklarını doğru, adil ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılması gerekmektedir" dedi.

KALKAN, TÜKETİCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Tüketicilere tavsiyelerde bulunan Kalkan, "Alışveriş yapmadan önce alışverişimizin ekonomik ve ihtiyaca yönelik olduğundan emin olmalıyız. Fiş, fatura veya sözleşmelerimizin bir örneğini mutlaka almak ve saklamak satın alma işlemlerinde ek maliyetleri ve satış sonrası hizmetleri net olarak öğrenmek gerekiyor. Hediye, çekiliş kuponu gibi vaatlere kanmamak, fiyat etiketine dikkat etmek, etiket, tarife ve fiyat listelerinde belirtilen fiyat ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde lehimize olan fiyatın uygulanması gerektiğini unutmamak gerekir. Fiyat etiketi ile ilgili şikâyetlerimizi bulunduğumuz yerdeki Ticaret İl Müdürlüklerine, Belediyelere ve ilgili odalara yapabilme hakkına sahip olduğumuzu unutmamalıyız" ifadelerini kullandı.

“PROBLEMLERİ ÇÖZME KARARLILIĞIMIZ DEVAM EDİYOR”

Kalkan, "Tüm bunlarla birlikte esnaf ve sanatkârlarımızla bir araya gelme ve ilin problemlerini birlikte çözme kararlılığımız devam etmektedir. Pazar payına sahip bütün işletmelerimizden istediğimiz, alışveriş yaptığımız toptancı ithalatçı, distribütör ve firmalarla temasa geçirilerek sipariş edilecek ürünlerde daha çok indirim yapılması için baskı kurmak ve elde edilecek olumlu sonuçlarında halka yansıtılması hususları bir vatandaşlık görevinin olduğunu unutmayalım. Bugün tüm dünyada ticari sistemin ‘Daha fazla tüketmek’ üzerine kurulduğunu görmekteyiz. Bilinçli tüketimin, dünyadaki sınırlı kaynakları ölçülü kullanmanın, doğayı korumanın, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmamanın mücadelesini sürdürmemizin gerekliliğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Alışveriş, ekonomik, ve, ihtiyaca, yönelik, olmalı’ ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 27.03.2020
Bugün
- 17°
Cumartesi
- 14°
Pazar
- 16°
Batman

Güncelleme: 27.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı