301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Ocak 2020 - Salı 15:56 Bu haber 530 kez okundu
 
‘Tedavi edilmeyen verem, yılda 5-15 kişiyi enfekte eder’
Batman İl Sağlık İl Müdürlüğü Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolaysıyla basın açıklaması yaptı.
Gündem Haberi


Batman İl Sağlık İl Müdürlüğü Verem Eğitim ve Propaganda Haftası dolaysıyla basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi : “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası’nın amacı verem konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesidir. Tüberküloz basili hava yolu ile bulaşır. Basilin kaynağı, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen aktif akciğer ve larinks tüberkülozu olan hastalardır. Hasta insanlardan öksürme ve hapşırma ile ortama yayılan mikrobun solunum yolu ile alınması sonucu bulaşır. Tedavi edilmeyen her hasta yılda 5-15 kişiyi enfekte eder. Basil kaynağı (TB hastası) ile karşılaşma süresi, ortamın genişliği ve havalanması basilin bulaşmasında önemlidir. En çok hastanın aile bireylerine ve yakın çalışma arkadaşlarına bulaşma olur. Tedavi ile basil sayısı çok kısa sürede azalır. Hastaların çoğunda ortalama 2-3 haftada bulaştırıcılık yok olur.

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, ateş, gece terlemesi vb. olabilir. Öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığıdır. Ülkemizde tüberküloz tedavisi ücretsizdir. Tedavide kullanılan bütün ilaçlar verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz verilir. Tüberküloz tedavisinde ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez, tedavisi güçleşerek dirençli tüberküloz gelişebilir.

TÜBERKÜLOZ HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Tüberküloz hastası ile teması olan kişide enfeksiyon gelişimini önlemek ve tüberküloz enfeksiyonu olan kişide tüberküloz hastalığı gelişimini önlemek amacıyla koruyucu ilaç tedavisi verilmektedir. Tüberküloz hastasının aile bireyleri ve diğer temaslıları dispanserlerde ücretsiz olarak muayene edilir ve gerekli tetkikleri yapılır. Ülkemizde BCG aşısı doğumdan sonra 2. ayını bitiren bebeklere aile sağlığı merkezleri ve verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bakanlığımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında 12Aralık 2017 tarihinde yapılan protokol çerçevesinde “Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” başlatılmıştır. Program kapsamında ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarımıza 2018 yılı Ocak ayından itibaren nakdi yardım verilmeye başlanmıştır.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Tedavi, edilmeyen, verem,, yılda, 5-15, kişiyi, enfekte, eder’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 27.02.2020
Bugün
-1° - 18°
Cuma
- 17°
Cumartesi
- 13°
Batman

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
05:24
Sabah
06:44
Öğle
12:33
İkindi
15:41
Akşam
18:13
Yatsı
19:28
Arşiv Arama
Haber Yazılımı