301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 15:59 Bu haber 478 kez okundu
 
‘Hava, su ve ekmek gibi adalete ihtiyaç vardır’
Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un katılımı ile Batman Üniversitesi’nde ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu konferans verildi.
Gündem Haberi


Kamu Denetçiliği Kurumu  Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’un katılımı ile Batman Üniversitesi’nde ‘Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler’ konulu konferans verildi. Programda, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Vali Hulusi Şahin ve Kamu Baş denetçisi Şeref Malkoç birer konuşma yaptı. Kamu Denetçiliği Kurumunun Türkiye’de yeni kurumlardan birisi olduğunu belirten Malkoç, “Ombudsmanlığın kurulmasındaki hedef devlet ile insanlar arasındaki ilişkide problem oluştuğunda insanımız mahkemeye gitmesin, bu kuruma başvurup işini çözsün gayesini taşıyor. Hakkaniyeti, adaleti tesis etmek için kurulmuş olan bir kurumdur. İnsanlık tarihine baktığımızda insanın var olduğu günden beri en çok ihtiyaç duyduğu şey adalettir. Hava, su ve ekmek gibi adalete ihtiyaç vardır. Adalet toplumun huzur ve barışının temelidir. Adalet devletin var olmasının sebebidir” dedi.

“BATMAN POTANSİYELİ GÜÇLÜ BİR İL”

Malkoç, “2010 yılındaki anayasa değişikliği ile beraber hak ve hürriyetler açısından iki tane daha temel müessese geldi. Bir tanesi Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı. Şu anda Anayasa Mahkemesi’nde 100 bin tane dosya var bireysel başvuru yapan. İkincisi Kamu Denetçiliği Kurumu, yani Ombudsmanlık dünyadaki yaygın adıyla. Batman bu yöredeki diğer illere göre yeni bir il. Ancak gelişmişliğini kısa bir zamanda tamamlayan, farklı birikimdeki insanları, farklı kültürdeki insanları mecz edildiği, potansiyeli çok güçlü bir ilimiz. Anadolu'muz çok zengin bir coğrafya. Batıda bir sürü iller var büyük büyük iller var. Ama insanlık tarihine baktığımızda bir Diyarbakır’ı, Mardin’i, Urfa’yı, Siirt’i, Bitlis’i mukayese ettiğinde, Berlin de yoktu, Londra da yoktu, bırakın New York’u Amerika kıtası yoktu. Böyle bir coğrafyada böyle bir medeniyetten geliyoruz" diye konuştu.

"HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN YANINDAYIZ"

Kamu Denetçiliği Kurumu Başdenetçisi Malkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Türkiye’de yeni kurumlardan birisi. Kurulmasındaki hedef devletle, idareyle insanlar arasındaki ilişkide sorun çıktığında, sıkıntı oluştuğunda, problem oluştuğunda insanımız, vatandaşımız mahkemeye gitmesin, bu kuruma başvursun. Bu kurum da işini çözsün. Kuruluş gayesi bu, iyi ki kurulmuş. Yani hakkaniyeti, adaleti tesis etmek için kurulmuş olan bir kurum. Şu anda Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuru yapan 100 bin tane dosya var. İkincisi Kamu Denetçiliği Kurumu, yani Ombudsmanlık dünyadaki yaygın adıyla. Bunlar hak arama kültürünü yaygınlaştırmış olan müesseseler.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Hava,, su, ve, ekmek, gibi, adalete, ihtiyaç, vardır’ ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
12° - 35°
Cuma
13° - 30°
Cumartesi
- 28°
Batman

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:50
Öğle
12:18
İkindi
16:10
Akşam
19:36
Yatsı
21:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı