TASARRUF TEDBİRLERİ GAZETE KAPATTIRIYOR

TASARRUF TEDBİRLERİ GAZETE KAPATTIRIYOR

Yaşam Yayın: 23 Haziran 2024 - Pazar - Güncelleme: 23.06.2024 16:47:00
Editör -
Okuma Süresi: 4 dk.
Google News

Artan maliyetler ve yüksek giderlerden dolayı zar zor ayakta durmaya çalışan yerel gazetelere bir darbe de tasarruf tedbirlerinden geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Kamu'da tasarruf tedbirleri kapsamında genelgeye takılan ve abonelikleri yapılamayan yerel gazeteler birer birer kapanıyor. Son bir kaç yıldır yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bir çok sektördeki küçük ve orta ölçekli bir çok meslek grubu katlanan fiyatlar, vergi, doğalgaz, SGK primleri, kira ve girdilerden dolayı zor günler geçirirken bir çok meslek grubundaki esnaf ve imalatçılarda kepenk indirmek zorunda kalıyor. Son genelgeyle birlikte ilan gelirlerinde büyük düşüşlerin yaşandığı yerel gazetelerin aboneliklerinin de genelgeye takılması sonucu Türkiye'nin bir çok ilindeki yerel gazeteler kapanmayla karşı karşıya. Uzun zamandan bu yana katlanan fiyatlarla birlikte zor günler geçiren Türkiye'nin bir çok vilayetindeki yerel gazeteleri renkliden siyah - beyaza geçerken, kimi gazeteler sayfa sayısını azaltırken bazı gazeteler günlükten haftalığa, bazıları da yayın hayatına son vermek zorunda kalıyor. 20 yıldan bu yana Batman'ın Sason ilçesinde yayın yapan ilçenin tek gazetesi ilan ve aboneliklerde yaşanan sıkıntılardan dolayı kapanmayla yüz yüze kalmışken Türkiye'deki bütün Sasonlulara çağrıda bulundu.

''YA DAYANIŞMA, YA KAPANIŞ''

Batman'ın Sason ilçesinde 2004 yılında yayın hayatına başlayan Sason Gazetesi yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle gazetenin yayınını durdurmak zorunda kaldığını duyurdu. Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle konuşan Gazete İmtiyaz Sahibi Ferhat Malgir, ''20 yıldan bu yana Sason ve Sasonlunun haykırışı olduk. Yaptığımız haberlerle çalışanın, işsizin, köylünün savunucusu, yoksul halkımızın yaşadığı mağduriyeti, eğitim, sağlık, ulaşım, hakkına sahip olmak isteyenlerin kurumlarla arasında köprü olduk. Yıllardır bütün ekonomik zorluklara karşın kendi imkanlarımızla yayın hayatımızı devam ettirme mücadelesi veren gazetemiz, kamuda tasarruf genelgesi nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Sason'un Sesi gazetemizin sesinin kısılmaması için tüm hemşehrilerimizden destek vermelerini bekliyoruz'' dedi.

''YEREL GAZETELERİ SUSTURMAYIN''

Uzun zamandan beri katlanan kağıt, kalıp, kimyasal ürünler ve yüksek maliyetlerden dolayı sıkıntılı bir süreçten geçen yerel basına bir darbe de tasarruf tedbirlerinden geldiğini ifade eden Batman Basın Konseyi Derneği Başkanı Nedim Arslan, yerel basının çoğunun kapanmayla yüz yüze olduğunu ifade etti. Yerel gazetelerin susmasıyla birlikte her konuda durumun vahim olacağını söyleyen Arslan, ''Uzun zamandan bu yana ciddi sıkıntılar yaşayan yerel basın tasarruf tedbirleri genelgesiyle daha da zorlu bir sürece geçmiştir. Türkiye'deki yerel gazetelerin çoğunluğu kapanmayla yüz yüze gelmiş durumda. Gün yok ki yerel bir gazete kapanmasın. Kendi imkanlarıyla yayın hayatını sürdürmeye çalışan yüzlerce gazete her gün adım adım kapanmaya doğru ilerliyor. Durumun böyle devam etmesi halinde gazetelerin kapanmaktan başka çaresi kalmayacaktır. Yetkililerin, yerelin gözü, kulağı, dili olan yerel basına sahip çıkması gerekir'' ifadelerini kullandı.

#
Ek Fotoğraflar
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.