Yazı Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 12:16 Bu yazı 2300 kez okundu
 
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
Hayrettin Önen
 
 

Bugünlerde kadınlara yapılan zulüm, işkence, tacizler, tecavüzler, şiddetler ve dayaklar artık insanlarımızın ne halde olduklarını bize açıkça göstermektedir ki, biz insanlığımızdan çıkmış, insanlığımızı kayıp etmiş birer varlık olmuşuz.

Allah’ın kadını dövmeye müsaade etmediğini, Kuran’da bize bildirmesine rağmen kadınlar üzerindeki bu vahşet neyin nesi anlamak mümkün değil. Bir kadının görevini yerine getirmemesi halinde bile dövülmemesi gerektiğini bizlere net bir şekilde Kuranı Kerim açıklıyor. Ama ne yazık ki günümüzde bu suç bütünüyle farklı farklı şekillerde işleniyor. Hata daha da ileri giderek “ Dayak Cennetten çıkmıştır” diyenler var. Hâlbuki insan terbiyesinde, insanın olgunlaşmasında, insanın kemalatında, dayağın yeri yoktur. Allah’u Teâlâ’nın bize Kuran’da misallerle, kısaslarla her şeyi bildirdiği halde kendi nefsimizin emrine uyarak yaptığımız bu zulümlerin, bu kötülüklerin karşılığını çekmeyecek miyiz sanıyorsunuz.  Şunu hiçbir zaman unutmayın ki, erkeğe namusu, şerefi, haysiyeti onuru, kişiliği veren kadındır. Bu kadar yüce olan bu varlığa eziyet edenleri, Allah bu gibi insanları hayvan statüsünde değerlendiriyor hatta hayvanlardan daha da aşağıda olduklarını bize Araf suresi 179 ayeti kerimede net bir şekilde bildirmektedir.

7/A'RÂF-179: Ve andolsun ki; cehennemi, insanların ve cinlerin çoğuna hazırladık (yarattık). Onların kalpleri vardır, onunla fıkıh (idrak) etmezler. Onların gözleri vardır, onunla görmezler. Onların kulakları vardır, onunla işitmezler. Onlar hayvanlar gibidir. Hatta daha çok dalâlettedirler. İşte onlar, onlar gâfillerdir.

Kadınlarımız ve Saliha kadınlar Allah’a itaatkârdırlar. O yüzden kocalarına karşı da saygı gösterir ve itaat ederler.

4/NİSÂ-34: Erkekler, mallarından (kadınlar için mehir ve nafaka olarak) harcamaları sebebiyle ve Allah'ın, onların bir kısmını, diğerlerine üstün kılmasından dolayı, kadınların üzerinde daha çok kâimdirler (koruyup gözetici, idare edicidirler). Bu bakımdan salih amel (nefs tezkiyesi) yapan kadınlar itaatkârdırlar, Allah'ın (onların haklarını ve iffetlerini) korumasıyla, onlar da gaybde (kocalarının yokluğunda hem kendilerini, hem kocalarının mal ve şerefini) koruyucudurlar. İtaatsizliklerinden (baş kaldırmalarından) korktuğunuz (kadınlara) ise (önce) nasihat ediniz. Ve (sonra da) yataklarında yalnız bırakınız. Ve ( hâlâ itaat etmezlerse) onlara vurunuz. Bundan sonra eğer size itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Muhakkak ki Allah Âli'dir (yücedir), Kebîr'dir (büyüktür).

Eğer böyle bir olay meydana gelmiş ve kadın kocasına karşı itaatsizlik yapmışsa ve koca bundan dolayı aşırı bir kızgınlık halinde ise, önce NİSA-34 deki gibi önce nasihat etmeli, devamı halinde yataklarında yalnız bırakmalı. Bu da kâfi etmez ve düzelmezlerse işte o zaman sinirlerinin yatışması ve yeminin yerine gelebilmesi için;

38/SÂD-44: Ve (Ey Eyüp!) eline bir demet sap al onunla vur, yeminini bozma. Muhakkak ki Biz, onu sabırlı bulduk. Ne iyi bir kuldu. Muhakkak ki o, Allah'a ulaşmıştı (ruhunu ölmeden evvel Allah'a ulaştırıp teslim etmişti).

Ayette Allahütealâ’nın Eyüp aleyhisselama emrettiği şekilde hareket etmeli, kadını incitmesi mümkün olmayan bir demet buğday sapıyla vurduğu gibi canını yakmamalıdır. Erkek kadının üzerinde bir koruyucudur ama ona zulmetme yetkisi yoktur. Erkek eşinin kocası olabilir ama onun sahibi değildir. Allahütealâ kadına karşı şiddet kullanımına izin vermiyor ve bunu yasaklamıştır.

Peygamber Efendimiz (S.A.V) Veda Hutbesinde dahi kadınları korumamızı bize açık bir şekilde dile getiriyor.

"Ey insanlar! "Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allahın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allahın emri ile helal kıldınız. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır. Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır. Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa Allah size onları yatakların yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir. Kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve âdete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

Şunu da unutmayalım ki, Ne kanunlarla, ne yasalarla, ne cezalarla, şiddeti, cinayetleri, Zorbalıkları, tecavüzleri, tacizleri, dayakları asla önleyemezsiniz. Ne zamanki Allah’a ulaşmayı dilerseniz, Allah rahim esması ile tecelli ettise (nefs tezkiyesi yaparsanız)                                                                                 

12/YÛSUF-53: Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Muhakkak ki nefs, mutlaka sui olanı (şerri, kötülüğü) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm'dir (rahmet nurunu gönderen ve merhamet edendir).                                                                  

İşte o zaman bırakın şiddeti bir karıncayı dahi incitemezsiniz.

Ölüm Allahütealâ’nın takdiridir. Kadına şiddet kullananlar, tecavüz edenler, ona zulmedenler ve öldürenler aynı zamanda kendi nefislerine de zulmetmişlerdir. Bu şekilde Allah’ın şiddetle yasakladığı bir fiili işlemişlerdir. Onu öldürenlerin ise gidecekleri yer doğru posta cehennemdir.

Allah razı olsun…

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , KADINLARA, ŞİDDET, KULLANMAK,
Yorumlar
Diğer Yazılar
DABBETUL ARZ
Bugün Müslümanların çok büyük kısmı babalarının dinini yaşıyorlar
ALLAH’A YARDIM ETMEK
ALLAH İLE BERABERLİK
ASRI SAADET NE DEMEKTİR?
Peygamber Efendimizin Doğumu (2)
Peygamber Efendimizin Doğumu (1)
ALLAH İLE ARAMIZDA BİR MESAFE VE TARİKAT VAR MIDIR?
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (2)
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (1)
BAŞIN ÖRTÜLMESİ
AHİRETTE YENİ BİR YARATILIŞLA VE YENİ BİR VÜCUTLA YARATILMA
YILANA SARILMAK
Eski Âlimlerin hadisler hakkındaki yorumları
ADALET
ALLAH’IN İPİ NEDİR?
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
BİZ İNSANLAR…
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Arşiv Arama
Haber Yazılımı