Yazı Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 11:14 Bu yazı 1896 kez okundu
 
İnsanların aynasında kendimizi yargılamak-1
Hayrettin Önen
 
 

         Aynaya baktığımızda gördüğümüz kimdir? Diye soracak olsam, herkes tabiî ki kendimi görürüm diye cevap verecektir. ”Peygamber Efendimiz bir gün Hz. Ömer’le beraber yolda giderken, birden Ebu Cehil ile karşılaşırlar. Ebu cehil Peygamber Efendimize başlar hakaret etmeğe, vicdanları yaralayan bir sürü hakareti ardarda sıralar. Bu sırada Hz. Ömer dayanamaz ve hemen kılıcına davranır. Bir vuruşta kafasını uçurmak üzeredir ki, Rahmet Peygamberi ya Ömer dur diyerek, Hz. Ömer’e engel olur ve yollarına devam ederler. Bir müddet yol aldıktan sonra dinlenmek üzere otururlar. Karşıdan kendilerini gören Hz. Ebubekir Sıddık yanlarına gelerek selam verir ve ya Resulüllah; anam, babam sana feda olsun. Sen ne güzel insansın. Vallahi Allah bu dünyada senin kadar güzel bir başka insan daha yaratmamıştır. Seni çok seviyorum, her şeyim yoluna feda olsun der. Hz. Ömer şaşırır. Ebu Cehil en çirkin, Hz. Ebubekir ise en güzel dedi. Peygamber Efendimiz; Ya Ömer biz aynayız, bize bakan kendisini görür buyurmuşlardır.”

 

       Biz ne yapıyoruz. Başka insanlara baktığım zaman, aynaya baktığımızda tanımış olduğumuz kendimizi mi görüyoruz? Eğer öyleyse kendimizde bulunan, bildiğimiz ve yaşadığımız tüm eksiklik ve ya güzellikleri onlarda görecek ve onları yargılayacağız demektir. Yani başka insanlar bize ayna olacak ve tüm çirkinliklerimizi veya güzelliklerimizi onlarda göreceğiz. Başka insanlara bakıp kendimizi onlarda yargılayacağız. Ama kendimizi eleştirip değiştireceğimiz yerde, onları yargılama yoluna gidip, başkalarını değiştirmeye çalışıyoruz. Oysaki Allah hiçbir insana başkalarını yargılama hakkını vermemiştir.

88/GÂŞİYE-26: Sonra onların hesapları muhakkak ki Bize aittir.

 

         Hesap, kıyamet günü insanların fiillerinin ve tasarladıklarının filmlerini 3 boyutlu olarak görecekleri gün tamamlanacaktır. Bu film boyunca her saniye kazanılan ve kaybedilen dereceler ve sonuçlar açık bir şekilde görülür.

 

13/RA'D-40: Ve şayet onlara vadettiğimizin bir kısmını sana göstersek veya seni vefat ettirsek de; artık senin üzerine düşen, sadece tebliğidir. Hesap, Bizim üzerimizedir.

 

         Allah'ın bütün Resulleri ve bütün peygamberleri, irşad makamına ulaştırdığı, iradesini kendisine bağladığı mürşitler, münkerden nehyeden ve irfanla emreden hüviyetteki insanlar tebliğle görevlidirler. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in ve bütün Resullerin yaptığı şey, tebliğdir. Aslında tebliğ, herkesin görevi olup başka bir insanın hidayetine vesile olmanın vasıtasıdır. Herkes mutluluğu sadece iradesini kullandığı takdirde yani Allah'a ulaşmayı dilediği takdirde yaşayabilir. Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in amcası, yeğeninin Peygamber olduğunu biliyordu. Peygamber Efendimiz (S.A.V) de ona tebligatını yaptı ama o, Allah'a ulaşmayı dilemedi. Peygamber Efendimiz (S.A.V) onu bu sebeple cehennemden kurtaramadı. Çünkü Peygamber Efendimizin görevi; sadece anlatmak, tebliğ etmek, öğretmekti. Allahütealâ: "Sen hesap sormak yetkisinin sahibi değilsin." demiştir. Ve Allahütealâ, Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e diyor ki:

28/KASAS-56 Muhakkak ki sen, sevdiğin kişiyi hidayete erdiremezsin (onun ruhunu Allah'a ulaştıramazsın). Fakat Allah, dilediğini hidayete erdirir. Ve O, mühtedileri (hidayete erenleri) daha iyi bilir.

         Allahütealâ, hesabı kiramen kâtibin melekleri vasıtasıyla görür. Bu melekler, herkesin hayatının ve düşüncelerinin her saniyesini üç boyutlu olarak hologram filme alırlar. 

         Hayat filminde fiillerle, kazanılan ve kaybedilen dereceler arasındaki ilişki daima sıfır neticesini verir. 30 derecelik bir günah, 30 derece negatif olarak hesaba yazılır. Büyük bir hayır işlendiğinde ise hesaba büyük bir rakam yazdırır ve o fiille kazanılan derece birbirini sıfırlar. "Mizan" adlı bir sistem, kâinattaki bütün muhtevayı içeren bir dizayn içerisinde kıyâmette herkese teslim edilecektir. Düşüncelerden neler geçtiği, hayat filminde görülür. Otomatik olarak o göstergeye göre taammüd miktarı net olarak hesaba katılıp, hiçbir hata yapmaksızın kazanılan veya kaybedilen derecelerin sonucu gösterilir. Mizanın gösterdiği rakamla hayat filmindeki rakam aynı rakamdır. Demek ki; kimseye kıl kadar zulmedilmemiştir.

 

       Ayette görüldüğü gibi yargılama hakkı yalnız ve yalnız Allaha aittir.

49/HUCURÂT-11: Ey âmenû olanlar! Bir kavim, (başka) bir kavimle alay etmesin. Belki onlar (alay edilenler) diğerlerinden daha hayırlıdır. Ve kadınlar da diğer kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden (diğerleri) daha hayırlıdırlar. Ve birbirinizi ayıplamayın. Kötü lâkaplarla çağırmayın. İmandan sonra fâsık isimler ne kötü. Ve kim tövbe etmezse, işte o zaman onlar zalimdirler.

 

       "Kavimler başka kavimlerle alay etmesin. Belki onlar Allah'ın indinde daha hayırlıdır. Kadınlar da diğerleriyle alay etmesinler." buyruluyor. İmandan sonra fasık isimleri kullanmayın. 

        Allah'a ulaşmayı dileyin ve tövbe edin, bunları gerçekleştirmeyenler nefslerine zulmettikleri cihetle zalimlerdir.

49/HUCURÂT-12: Ey âmenû olanlar! Zandan çok sakının. Muhakkak ki bazı zanlar günahtır. Ve tecessüs etmeyin (merak edip insanların hatalarını araştırmayın). Sizin bir kısmınız diğerlerinin dedikodusunu yapmasın. Hiç sizden biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Elbette ondan tiksinirsiniz. Ve Allah'a karşı takva sahibi olunuz.  Muhakkak ki Allah, tövbeleri kabul eden ve Rahîm olandır.

       "Zan'dan çok sakının ve bu günahı işlemeyin, zan günahtır. İnsanların yaptıklarını merak etmeyin. Dedikodu yapmayın. Dedikodu yapmak ölmüş bir kardeşinizin etini yemek gibidir. Elbette tiksinirsiniz, yemezsiniz. Allah'a ulaşmayı dileyin ki Allah'a karşı takva sahibi olasınız." buyruluyor. Allah'a ulaşmayı dilemedikçe hiç kimse takva sahibi olamaz. Hata işleyen mutlaka tövbe etmelidir. Allah tövbeleri kabul eder ve merhamet eder ve Rahîm esmasıyla tecelli eder.

Devam edecek…

 
Etiketler: İnsanların, aynasında, kendimizi, yargılamak-1,
Yorumlar
Diğer Yazılar
18 YILLIK YAYIN YOLCULUĞU
İnsanların aynasında kendimizi yargılamak-2
Evlerde köpek beslemek dinen uygun mudur?
DABBETUL ARZ
Bugün Müslümanların çok büyük kısmı babalarının dinini yaşıyorlar
ALLAH’A YARDIM ETMEK
ALLAH İLE BERABERLİK
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ASRI SAADET NE DEMEKTİR?
Peygamber Efendimizin Doğumu (2)
Peygamber Efendimizin Doğumu (1)
ALLAH İLE ARAMIZDA BİR MESAFE VE TARİKAT VAR MIDIR?
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (2)
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (1)
BAŞIN ÖRTÜLMESİ
AHİRETTE YENİ BİR YARATILIŞLA VE YENİ BİR VÜCUTLA YARATILMA
YILANA SARILMAK
Eski Âlimlerin hadisler hakkındaki yorumları
ADALET
ALLAH’IN İPİ NEDİR?
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
BİZ İNSANLAR…
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
60
0
5
3
19
27
2
Galatasaray
58
0
6
4
18
28
3
Fenerbahçe
58
0
6
4
18
28
4
Trabzonspor
51
0
7
6
15
28
5
Hatayspor
46
0
8
7
13
28
6
Alanyaspor
46
0
8
7
13
28
7
Gaziantep FK
43
0
7
10
11
28
8
Fatih Karagümrük
41
0
9
8
11
28
9
Göztepe
39
0
9
9
10
28
10
Antalyaspor
36
0
6
15
7
28
11
Sivasspor
34
0
7
13
7
27
12
Konyaspor
32
0
11
8
8
27
13
Yeni Malatyaspor
31
0
11
10
7
28
14
Kayserispor
31
0
12
7
8
27
15
Kasımpaşa
30
0
14
6
8
28
16
Başakşehir FK
29
0
13
8
7
28
17
Çaykur Rizespor
28
0
11
10
6
27
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
5
7
27
19
BB Erzurumspor
26
0
14
8
6
28
20
Denizlispor
24
0
15
6
6
27
21
Gençlerbirliği
21
0
16
6
5
27
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı