Yazı Detayı
05 Ağustos 2020 - Çarşamba 09:57 Bu yazı 2255 kez okundu
 
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
Hayrettin Önen
 
 

Sevgili kardeşlerim, Rabbimize sonsuz hamdeder şükrederiz ki Allah’u Teâlâ bizleri bir zikir sohbetinde birlikte kıldı. Kuran’daki İslam ve günümüz İslam’ı karşılaştırdığımız zaman İslam’ın 5 şartı hariç hemen hemen hepsinin dejenere olduğunu görüyoruz. Bidatlerle dolu olan günümüz din yaşantısı, aslında şeytanın kurduğu sistem üzerinde devam ediyor.

     İnsan Allah’a inanıyor “İslam’ın 5 şartını yap senin kurtulman için yeterlidir.” İnancı herkesi şeytanın tuzağına düşürüyor. Ama onlara gidip de “Hayır kardeşim hidayet Allah’a ulaşmayı dilemektir. Eğer sen Allah’a ulaşmayı dilemezsen kurtulamazsın” dediğimiz halde o kişi buna ihtimal vermiyor. Zaten kurtulacağına inanmıyor. Günümüz din görevlileri insanlara gerçeklerden bahsetmemiş, bahsedene de inanmamışlar.

     Sevgili kardeşlerim, insanlar dini yaşıyorlar ama onlara “ Bu dinin olmazsa olmazı Allah’a ulaşmayı dilemektir. Dilemezseniz kurtulamazsınız.”diyoruz “işte ayetler Allah’u Teâlâ Söylüyor?” diyoruz. “Ne diyorlar? “Hayır, olmaz sen yeni bir din mi, getiriyorsun? Bizim öğrendiğimiz din bu değil” diyorlar.

    Sevgili kardeşlerim, insan, Allah’a ulaşmayı dilemediği taktirde ne olursa olsun O İnsanın Cehennemden kurtulması mümkün değildir. Hepimiz yunus suresinin 7, 8 ayet-i kerimesini biliyoruz. Beraberce bakalım. 

    10/YÛNUS-7) Muhakkak ki onlar, Bize ulaşmayı (hayatta iken ruhlarını Allah'a ulaştırmayı) dilemezler. Dünya hayatından razı olmuşlardır ve onunla doyuma ulaşmışlardır ve onlar âyetlerimizden gâfil olanlardır.

     10/YÛNUS-8 Ulâike İşte onların kazandıkları (dereceler) gereğince varacakları yer ateştir (cehennemdir).

     Allah’a ulaşmayı dilemeyenlerin ayetlerden gafil olduğu ifade ediliyor. Öyleyse ayetlerden gafil olan birisi Kur’an-ı Kerim’i ne kadar okursa okusun isterse hafız olsun, isterse ilahiyat fakültesinde profesör olsun, olay çok açık ve kesindir. Allah’a ulaşmayı dilemeyen kim olursa olsun ayetlerden gafildir.

     Bir gün Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir sohbetinde tebliğ yaparken sahabenin aralarından da birçok yabancı sohbet dinliyor. Bu Allah’a ulaşmayı dilemeyenler çıktıklarında şöyle söylüyor. Muhammed suresinin 16. Ayet-i kerimesinde Allah’u Teâlâ buyuruyor ki. 

     47/MUHAMMED-16 Ve seni dinleyenlerden bir kısmı, senin yanından çıktıkları zaman, kendilerine ilim verilenlere: “Biraz önce (O) ne dedi?” dediler. İşte onlar, Allah'ın, kalplerini mühürledikleri kişilerdir ve onlar hevalarına tâbî olanlardır.

   Sevgili kardeşlerim, bakın ne diyorlar “o ne dedi?” demek ki hiçbir şey anlamamış boş bir ilimle çıkmışlardır. Allah’a ulaşmayı dilemeyen kim olursa olsun Kuran’dan bihaber olduğu kesindir. Ayetlerden gafildir. Kur’an-ı Kerim ancak ve ancak Takva sahiplerinin anlayabileceği bir kitaptır.

     2/BAKARA-2) İşte bu Kitap ki, O'nda hiçbir şüphe yoktur. Takva sahipleri için bir hidayettir.

     İşte takva sahibi olmanın ön şartını vermiş Allah’u Teala. “ Allah’a yönelin, ulaşmayı dileyin ve takva sahibi olun” diyor.

     Öyleyse, her kur’an okuyan kişi takva sahibimidir. Onun da ölçüsünü Allah’u Teala rum suresinin 31. Ayet-i kerimesinde vermiştir.

    30/RÛM-31 O'na (Allah'a) yönelin (Allah'a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

    Peygamber Efendimiz (S.A.V)’den bu güne yaşamış bütün Allah dostları vefat ederken gözyaşı dökmüşler. Neden? Diye sorduklarında ise “Ahir zamanda gelecek olan Mehdi’ye yetişemedik. Demişlerdir. 

     Sevgili kardeşlerim, bütün dünyanın beklediği Efendimiz Mehdi (A.S)’a tabi olduk. Evet, belki herkesten önce tabi olmamız büyük bir nimettir. Gün gelecek asrısaadet yaşanacak sulh ve sükûn yaşanacak. O gün herkes efendimizin Mehdi (A.S) olduğuna iman edecek. O zaman akın akın tabi olacaklar. Sevgili kardeşlerim, düşünün Peygamber Efendimiz (S.A.V)’ döneminde Peygamberlik geldiği günden beri O’na tabi olanlar, kovulan, taşlanan sahabeler, çok çileler çektiler. 3. Yıl boyunca çölde savaş korkusuyla aç ve susuz kaldılar. Evleri yağma edildi. Yurtlarından oldular. Peki, sonra ne oldu?

    İslam galip geldi. Akın akın tabi olmaya başlandı ve asrı saadet yaşandı. Unutmayın ki, bu zorlu görevi üstlenen sonra tabi olacaklar arasında fark olacaktır. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Allah’u Teâlâ sadece insanların Allah’a ulaşmayı dilemelerini istiyor. Sadece bu dilek onlarında kurtulmalarına yetecek ama asrısaadetin mimarları olmak, onun için savaşmak, cehd ile cihat etmek elbet ki, en güzeldir.

Sevgili kardeşlerim, Allah’u Teâlâ “ Hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar”diyor. Öyleyse hepimizin görevi insanları Allah’a davet etmek olacaktır. Bütün müminlerin üzerine Allah’a davet etmek farzdır. İşte mü’min suresinin 14. Ayet-i kerimesi: 

     40/MU'MİN-14 Öyleyse dîni, O'na halis kılarak Allah'a davet edin. Kâfirler kerih görse de.

     İnsanlar, Allah’a davet etmemizi kerih görüyorlar. Sevgili kardeşlerim biliyorsunuz ki, bu yolda ilerlemenin en önemli faktörlerinden biriside hizmet etmektir. Ve yapılan hizmetin en şereflisi de insanları Allah’a davet etmektir.

    Hepinizi çok ama çok seviyor dünya ve ahiret saadetine ulaşmanızı efendimizin himettiyle diliyorum inşallah. Allah razı olsun. 

 
Etiketler: , En, şerefli, hizmet, ALLAH’A, DAVET, ETMEKTİR, , ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
AHİRETTE YENİ BİR YARATILIŞLA VE YENİ BİR VÜCUTLA YARATILMA
YILANA SARILMAK
Eski Âlimlerin hadisler hakkındaki yorumları
ADALET
ALLAH’IN İPİ NEDİR?
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
BİZ İNSANLAR…
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
16° - 39°
Çarşamba
16° - 39°
Perşembe
13° - 37°
Batman

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:21
Sabah
05:45
Öğle
12:18
İkindi
15:53
Akşam
18:42
Yatsı
20:00
Arşiv Arama
Haber Yazılımı