Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 13:04 Bu yazı 2903 kez okundu
 
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
Hayrettin Önen
 
 

İnsanlar doğduklarında kalpleri şeytana dönüktür. O yüzden Ȃdem babamız ve Havva annemiz şeytana uyup yasak ağacın meyvesinden yiyorlar.

2/BAKARA-35: Dedik ki: “Ey Âdem! Sen ve eşin, cennette yerleşin. Oradan (oradaki yiyeceklerden) dilediğiniz yerden bol bol yiyin. Ve bu ağaca yaklaşmayın yoksa zalimlerden olursunuz.”

Mesken, meskûn, sakin, sekene, iskân ve uskun kelimeleri aynı kökten gelir. Ve hepsi yerleşmek, bir yerde kavm olmak, oranın ahalisinden olmak, meskûn olmak demektir.

Ne zaman başkasına kötü bir davranışta bulunursanız o zaman ona zulmetmiş olursunuz, derecat kaybedersiniz. Derecat kaybettiğiniz her olayda da kendinize de zulmetmiş olursunuz. Zulüm, Kuran’da derecat kaybettiren bütün olayların adıdır.

1. Allah ile ilişkilerde Allah'ın emirlerini yerine getirmediğiniz zaman kendinize zulmedersiniz, derecat kaybedersiniz. Allah'ın yasak ettiği fiilleri işlediğiniz zaman içki içip, kumar oynadığınızda yine derecat kaybedersiniz, yine kendinize zulmedersiniz. Bunlar, Allah ile sizin aranızdaki işlerdir. Namaz kılmadınız, zekât vermediniz, zikir yapmadınız ise kendinize zulmettiniz, derecat kaybettiniz, demektir.

2. Başkasının kalbini kırarak, ona kötülük ederek, kötü davranarak onlara zulmediyorsanız gene derecat kaybedersiniz. derecat kaybedince de kendinize zulmetmiş olursunuz.

İşte kim etrafındaki insanlara zulmederse o kişi zalimdir.

Şeytanın kandırması sebebiyle Allah'ın yasak ettiği ağaca ulaşıp, onun meyvesinden yiyince, Hz. Âdem ve Hz. Havva o güne kadar hiç farkında olmadıkları ayıp ve yasak olan yerlerini görüyorlar. Ve ikisi de o ağacın meyvelerinden yedikleri için kendilerine zulmetmiş oluyorlar. Bu Allah'ın yasak ettiği bir fiili işleme zulmüdür. Eğer Allah'ın emrettiği bir şeyi yapmasalardı gene kendilerine zulmedeceklerdi yani gene derecat kaybedeceklerdi.

7/A'RÂF-22: Böylece o ikisini aldatarak öncülük (önderlik) etti. Ağaçtan tadınca (meyvesini yeyince) ayıp yerleri kendilerine göründü (açığa çıktı). Ve Rab'leri (ikisinin Rabbi), ikisine şöyle seslendi: “Sizin ikinizi bu ağaçtan nehyetmedim mi (yasaklamadım mı)? Ve sizin ikinize, muhakkak ki şeytan apaçık düşmandır.” demedim mi?

“Hayatınızın en büyük düşmanı şeytandır.” Allah'ın yoluna girdiğiniz zaman, her yaptığınızın; kendi düşündüğünün, yaptırmak istediğinin aksine olduğunu bildiği için sizinle bir saniye bile ayrılmadan beraber olur. Sizin kurtuluşunuz onu büyük üzüntüye sokar.

Hepinizden istediği şey:

1- Herkese düşman olmak.

2- Herkesle kavgalı olmak.

3- Kendinizle kavgalı olmaktır.

Böylece hem herkesle, hem de Allah ile olan ilişkilerinizde huzursuz olmanızdır.

İblis, hiçbir zaman sizi boş bırakmaz. Her zaman sizi tuzağa düşürmek için hazırdır. Devamlı sizi o tuzakta tutmak üzere büyük gayretlerin sahibidir. Âdem (a.s)'la Havva Anamızın cennetten kovulmalarının; dünya adı verilen bu gezegene gelmelerinin sebebi, Allah'ın emrini açık bir şekilde dinlememeleri ve şeytanın söylediklerine inanmalarıdır.

Allah neden böyle yaptınız diye soruyor. Onlar da yarabbi biz nefsimize zulmettik diyorlar.

7/A'RÂF-23: İkisi şöyle dedi: “Rabbimiz, biz nefslerimize zulmettik, şayet Sen bize mağfiret ve rahmet etmezsen, biz mutlaka hüsrana uğrayanlardan oluruz.”

Hz. Âdem ve Havva Anamız, hatalarını idrak etmişlerdir. Bütün insanlık tarihi boyunca önemli olacak olan faktörler, burada Allah'ın rahmet göndermesi ve hüsrana uğramaktır. Allahütealâ, Havva Anamıza ve Âdem (a.s)'a, hayatlarının her saniyesinin filme alındığını, kaybedilen derecelerin, kazanılan derecelerden fazla olduğunda cehenneme gidileceğini, ateşlerde yanmalarının söz konusu olacağını öğretmişti. Ve onlar hüsrana düşmeyi de, Allah'ın rahmet göndermesini de, Allah'ın kendilerine mağfiret etmesinin de anlamını biliyorlardı.

O zaman cennet geçici olarak yaşayacakları dünyaya engelli olarak düşmanları şeytanla birlikte indiriliyorlar.

20/TÂHÂ-123 (Allahütealâ şöyle) dedi: “İkiniz oradan (aşağı) inin! Hepiniz (şeytan ve siz), birbirinize düşman olarak. Bundan sonra Benden size mutlaka hidayet gelecek. O zaman kim hidayetime tâbî olursa artık o, dalâlette kalmaz ve şâkî olmaz.”

                                                                                                                         Devam edecek…

 
Etiketler: BAŞLANGIÇTA, İNSANLARIN, DURUMU, NEDİR?, (1),
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.07.2020
Bugün
19° - 37°
Salı
17° - 38°
Çarşamba
18° - 39°
Batman

Güncelleme: 13.07.2020
İmsak
03:13
Sabah
04:57
Öğle
12:26
İkindi
16:19
Akşam
19:46
Yatsı
21:22
Arşiv Arama
Haber Yazılımı