Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:45 Bu yazı 2124 kez okundu
 
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
Hayrettin Önen
 
 

Değerli okuyucularım, Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar, nice bayramları birlik ve beraberlik içinde sağlık, huzur ve mutluluk içinde geçirmeyi dilerim.

3/ÂLİ İMRÂN-19: Muhakkak ki Allah'ın indinde dîn, İslâm'dır (teslim dînidir). Kendilerine kitap verilenler, kendilerine ilim geldikten sonra aralarındaki hased sebebiyle ihtilâfa düştüler. Ve kim Allah'ın âyetlerini örterse (inkâr ederse), o taktirde, muhakkak ki Allah, hesabı çabuk görendir.

İslâm kelimesi Allah'a teslimin Arapça adıdır. Silm kökünden gelir. En belirgin mânâsı teslimdir. Bir insan ruhunu, vechini, nefsini ve iradesini Allah'a teslim ettiği zaman teslimlerini tamamlayabilir. Bütün peygamberler ve onlara tâbî olanlar Allah'a teslim olmuşlardır. Allahütealâ hangi peygamberden bahsediyorsa Kur'an'da mutlaka onun Allah'a teslim olduğuna dair kesin bir hüküm koymuştur. Her dilde bunun bir karşılığı vardır. Ve hiçbir peygamber yoktur ki İslâm'ı yaşamamış olsun. Yani yaşadıkları dîn kâinatın tek dîni İslâm'dır. Hangi dilde o kelimenin karşılığı varsa İslâm odur.

Kiramen kâtibin melekleri hayatı devamlı olarak filme alırlar. Onların filme aldıkları bu hayat filmine rakamlar yazılır. Mademki Allahütealâ daimî zikri emretmiştir, farz kılmıştır; o farzı gerçekleştirenler hayatlarının her saniyesinde devamlı derecat kazanacaklardır. Kalbî zikri yaparken aynı zamanda namaz kılıyorlarsa iki defa derecat kazanacaklardır. Kalbî zikir yaparken aynı zamanda başkalarına iyilik yaparlarsa, onları mutlu edecek davranışlarda bulunurlarsa ikinci defa derecat kazanacaklardır. Her an hayat filmine pozitif veya negatif rakamlar ilâve olur. Ama her an hesap mutlaka farkı gösterir. Onun için Allah hesabı çabuk görendir.

5/MÂİDE-3: Ölmüş hayvan, kan, domuz eti ve Allah’tan başkasının adına boğazlanan (kesilen), boğularak, vurularak, yüksek bir yerden yuvarlanarak veya boynuzlanarak ölen ve de yırtıcı hayvan tarafından parçalanıp yenen hayvan (ölmeden kesilmesi hariç) ve putlar adına boğazlanan hayvanlar ve fal okları ile kısmet aramanız size haram kılındı. İşte bunlar fısktır. Bugün kâfirler sizi dîninizden döndüremedikleri için yeise kapıldılar. Artık onlardan korkmayın, Ben'den korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim. Ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Sizin için dîn olarak İslâm’dan razı oldum. Artık kim açlık tehlikesiyle, günaha meyl etmeksizin zarurette (yemek zorunda) kalırsa, muhakkak ki Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir. Allahütealâ, ayet-i kerimede önce bize nelerin haram kılındığını bir bütün olarak bildiriyor. Daha sonra: “Kâfirlerden korkmayın, Ben'den korkun!” buyuruyor. Yüce Rabbimiz aynı ifadeyi Bakara Suresinin 150. ayet-i kerimesinde de buyuruyor ve şöyle devam ediyor: “Ni'metimi üzerinizde tamamlayayım ki hidayete eresiniz.”

2/BAKARA-150: Nereden çıkarsan çık, bundan sonra (namazda) vechini (yüzünü) Mescid-i Haram yönüne çevir. Ve nerede olursanız olun, yüzlerinizi o yöne çevirin ki, insanların sizin aleyhinizde (kullanabilecekleri) delil olmasın. Onlardan zulmedenler hariç, artık onlardan korkmayın. Ben'den (sizin üzerinizdeki sevgimin azalacağından) korkun ki, sizin üzerinizdeki nimetimi tamamlayayım da böylece hidayete eresiniz.

Burada 'mefhumu muhalifin'den hareketle “kâfirlerden korkmayın” diye hitap ettiği kişiler mü'minlerdir. Ve Allahütealâ mü'minlere: “Kâfirlerden korkmayın ki sizi mürşidinize ulaştırıp hidayete erdireyim.” buyuruyor. Âyet-i kerimede Allahütealâ: “Sizin dîninizi ikmal ettim, tamamladım ve ni'metimi de tamamladım. Sizin için dîn olarak İslâm'dan razı oldum.” buyuruyor. İslâm; Allah'a ruhun, Allah'a fizik vücudun, Allah'a nefsin ve Allah'a iradenin teslim olma keyfiyetidir.

Allahütealâ burada ni'metin "İslâm" olduğunu, "Allah'a teslim olmak" olduğunu vurgulamış bulunuyor. Ve razı olduğu tek dînin bu olduğunu, İslâm'ın 7 safha ve 4 teslim olarak bir bütün muhtevayı ifade ettiğini belirtiyor. Öyleyse burada Allahütealâ'nın razı olduğu dinin sadece İslâm olduğunu ifade ettiğini görüyoruz; Kâinatta Allah'ın razı olduğu İslâm tek dîndir, bir başka dîn hiç olmamıştır. Allahütealâ Âli İmrân Suresinin 85. âyet-i kerimesinde buyuruyor ki:

3/ÂLİ İMRÂN-85: Ve kim İslâm'dan başka bir dîn ararsa, o taktirde kendisinden asla kabul edilmez ve o, ahirette "hüsranda olanlar"dan olur. Biliyorsunuz ki "İslâm" kelimesi "teslim" mânâsını içerir. Bir insanın üst seviyede İslâm olabilmesi ruhunun, vechinin, nefsinin ve iradesinin Allah'a teslim olmasıyla gerçekleşir. Hüsrana düşenler, Mu'minûn Suresinin 103. âyet-i kerimesinde belirtilmektedir: 23/MU'MİNÛN-103: Ve kimin mizanı (sevap tartıları) hafif gelirse, işte onlar, nefslerini hüsrana düşürenlerdir. Onlar, cehennemde ebediyyen kalacak olanlardır. Kıyâmet günü mizanlar kurulur. Kimin günahları sevaplarından fazlaysa onlar cehenneme giderler, ebediyyen cehennemde kalırlar. İşte onlar hüsranda olanlardır.

Allah'a teslim olmanın dışında bir din hiç olmamıştır. Bir evvelki ayet-i kerimede Allahütealâ, Hz. İbrâhîm'in, İsmail'in, İshak'ın, Yâkub'un, bütün nebîlerinin Allah'a teslim olduğunu söylüyor. Hz. Musa'nın, Hz.İsa'nın ve kendisinin de sahâbe ile beraber aynı şeyi gerçekleştirdiğini kesinleştirmektedir Allahütealâ. Çünkü onların aralarında fark gözetmeyiz, sözünü ona söyletiyor ve görülüyor ki, Hz Musa'ya, Hz. İsa'ya, Hz. Yâkub'a verilenlerin hepsi ama hepsi aynı şeyi; Allah'a teslim olmayı emretmektedir. Kim Allah'a teslim olmanın dışında bir din ararsa, o din ondan kabul edilmez, çünkü öyle bir din yok, hiç olmamış. Allahütealâ hangi Nebisine kitap verdiyse (bütün Nebîlere kitap verdiğini söylüyor) verdiği, indirdiği kitaplarla Allahütealâ hepsine aynı şeyi emrediyor: Allah'a teslim olmak. Allah'a teslim olmak, bu dinin Arapça ismi "İslâm"dır. Her dilde bunun bir karşılığı var.

İslâm dini Allah'a teslim olmak dinidir. Ve bu dinden başka bir din hiç olmamıştır. Bütün peygamberler ve onlara tâbî olanlar o peygamberlerin zamanında mutlaka Allah'a teslim olmuşlardır. Kim ben Allah'a teslim olmam, onun dışında bir din istiyorum derse, o din ondan kabul edilmez. Hristiyanlık dininin, yahudi dininin, İslâm dininin çok büyük bir kısmı Allah'a teslim olmayı unutmuşlardır. Aralarında küçük gruplar Allah'a teslim olmayı yaşamaktadırlar. Sadece İslâm'da değil, Hristiyanların içinde de yahudilerin içinde de küçük gruplar İslâm'ı yaşıyorlar. Kendilerine Allah'a teslim olmayı hedef edinmişlerdir. Bütün dünya din açısından gerçek anlamda acınacak durumdadır. Böyle bir dizaynda ne kadar yazık ki her şey unutulmuştur. İslâm'ın bacakları ve kolları kesilmiş ve bütün Nebilere indirilen bütün kitaplardaki yegâne din olan İslâm'ı yani Hz. İbrahim'in hanif dinini, Allah'a teslim olmayı büyük kitleler unutmuşlar. Tasavvuf ehli bir avuç insan dünyanın her tarafında Kur'an'daki İslâm'ı, asıl Tevrattaki İslâm'ı, asıl İncil'deki İslâm'ı yaşamaktadırlar. Allah razı olsun.

 
Etiketler: Allah’ın, indinde, İslam’dan, başka, bir, din, yoktur,
Yorumlar
Diğer Yazılar
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
BİZ İNSANLAR…
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 08.08.2020
Bugün
19° - 41°
Pazar
20° - 41°
Pazartesi
18° - 41°
Batman

Güncelleme: 08.08.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:17
Öğle
12:26
İkindi
16:14
Akşam
19:26
Yatsı
20:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı