Yazı Detayı
15 Ekim 2020 - Perşembe 12:54 Bu yazı 2006 kez okundu
 
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (2)
Hayrettin Önen
 
 

Mağfiret, sahâbe için Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e tâbî oldukları zaman gerçekleşmiştir. Hepsinin bütün günahları sevaba döndürülmüştür. Allahütealâ, sahâbenin günahlarına mağfiret etmiştir. Yani kendi talepleri üzerine Allahütealâ onların bütün günahlarını affetmiş ve kâinatın en büyük mürşidine Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e tâbî oldukları an Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in talebi üzerine de bir defa daha Allahütealâ bütün günahlarını affetmiştir, sevaba çevirmiştir.

Mümkün değil ama Allahütealâ'nın başlangıçta sıfır sevgi sahibi olduğu düşünülürse, kişiler sevap kazandıkça Allahütealâ onlara kazandıkları dereceleri verir. Allahütealâ, günahlarına bire bir karşılık verdiği halde, sevaplarına hep bire on karşılık verir. Yani kim, bir derecelik sevap kazanırsa onun amel defterine mutlaka on katı yazılır. Buna rağmen insanlar eğer Allahütealâ'nın yoluna girmezlerse o kadar çok günah işleyenlerdir ki sevaplarına Allahütealâ on katını verdiği halde o kişiler Allah'ın yoluna girmedikçe sevapları hiçbir zaman günahlarını geçemez.

Görülmektedir ki Allah'ın Gafur esmasının sahibi olarak mağfiret etmesi (günahları sevaba çevirmesi), sahâbe için ancak Peygamber Efendimiz (S.A.V)'e tâbî olurlarsa geçerlidir. Allahütealâ Furkan-70'te mağfireti aksiyon olarak, Nisa-64'te de tövbe merasimini anlatmaktadır. Al-i İmran Suresinin 31. ayet-i kerimesi bu iki ayet-i kerimeyle illiyet rabıtasıyla birbirine bağlıdır.

Allahütealâ, Nisa-167, 168 ve 169'da diyor ki:

4/NİSÂ-167: Muhakkak ki inkâr edenler ve Allah'ın yolundan alıkoyanlar (saptırmış olanlar), (mürşidlerine ulaşmadıkları için) uzak bir dalâletle sapmışlardır.

4/NİSÂ-168: Muhakkak ki inkâr edenleri ve zulmedenleri (başkalarını da mürşide ulaşmaktan men edip saptıranları), Allah mağfiret edecek değildir ve yola (Allah'a ulaştıran Sıratı Mustakîm'e) hidayet edecek değildir.

4/NİSÂ-169: Ancak cehennem yoluna (hidayet eder, ulaştırır), onlar orada ebediyyen kalacak olanlardır. Ve bu, Allah için kolaydır.

Allahütealâ, insanları Allah'ın yolundan, ruhlarını Allah'a ulaştırmaktan men eden yani mürşide tâbî olmalarına mani olan insanların uzak bir dalâlet içinde olduklarını, onların kâfirler ve zalimler olduklarını ifade etmektedir. Bu insanlar zalimdirler, çünkü başka insanların ruhlarını Allah'a ulaştırmaktan onları men ederler, insanların ruhlarının Sıratı Mustakîm'e ulaşmasına, günahlarının sevaba çevrilmesine mani olurlar. Nitekim ondan da bahsediyor Allahütealâ: "Allah onlara asla mağfiret etmez, onları ancak cehennem yoluna ulaştırır ve onlar orada ebediyyen kalacaklardır; Allah asla onları Sıratı Mustakîm'e, Tariki Mustakîm'e ulaştırmaz." diyor. Evvelâ günahlarını sevaba çevirmez, onlara mağfiret etmez diyor. Eğer mürşidlerine tâbî olsalardı, ruhları Allah'a doğru yola çıkacaktı ve Allah onların günahlarını sevaba çevirecekti. Nisa-64'e, Furkan-70'e ve Mu'min-7'ye göre. Mu'min-7'de de Allahütealâ arşı tutan meleklerin ve onların etrafında bulunan devrin imamının birçok kişi için Allah'tan mağfiret dilediğini yani onların günahlarının sevaba çevrilmesini dilediğini anlatmaktadır:

40/MU'MİN-7: Arşı tutan melekler ve onun etrafındaki kişi (devrin imamı), Rab'lerini hamd ile tesbih ederler ve O'na îmân ederler. Ve âmenû olanlar için (Allah'tan) mağfiret dilerler: "Rabbimiz, Sen her şeyi rahmetle (rahmetinle) ve ilimle (ilminle) kuşattın. Böylece (mürşidin önünde) tövbe edenleri ve senin yoluna (Sıratı Mustakîm'e) tâbî olanları mağfiret et (günahlarını sevaba çevir). Onları cehennem azabından koru!”

Allahütealâ Al-i İmran Suresinin 31. ayet-i kerimesinde Allah'ın Rahîm esması söz konusudur. Allahütealâ'nın bütün insanlar için dizaynında insanlar ne yaparlarsa kurtuluşa ulaşırlar ne yaparlarsa mahva giderler konularının hepsinin mevcut olduğu bir hüviyeti anlatmaktadır.

Allah razı olsun…

 
Etiketler: Allah’ı, sevmeli, mi,, yoksa, ondan, korkmalı, mıyız?, (2),
Yorumlar
Diğer Yazılar
ALLAH İLE ARAMIZDA BİR MESAFE VE TARİKAT VAR MIDIR?
Allah’ı sevmeli mi, yoksa ondan korkmalı mıyız? (1)
BAŞIN ÖRTÜLMESİ
AHİRETTE YENİ BİR YARATILIŞLA VE YENİ BİR VÜCUTLA YARATILMA
YILANA SARILMAK
Eski Âlimlerin hadisler hakkındaki yorumları
ADALET
ALLAH’IN İPİ NEDİR?
En şerefli hizmet ALLAH’A DAVET ETMEKTİR
Allah’ın indinde İslam’dan başka bir din yoktur
ALLAHÜTEALȂ AYETLERİ KİMLERE AÇIKLIYOR
SEVİYORUM DİYEBİLMEK…
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (2)
BAŞLANGIÇTA İNSANLARIN DURUMU NEDİR? (1)
TUTULMAYAN ORUÇUN KEFFARETİ
AŞK ÜZERİNE…
AKLETMEK VE İDRAK ETMEK
ALLAH AŞKI VE ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEME DUASI
3 DEFA FISK VE 3 TEVBE HAKKI NEDİR?
GÜNDEM
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (1)
Kur’an her şeyi anlatmıyor, açıklamıyor diyenler!
SİYAH-BEYAZ
MERHABA ONYEDİNCİ YIL…
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR-3
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
MÜRŞİDİ OLMAYANIN MÜRŞİDİ ŞEYTANDIR!
VE BİR GÜN İNSAN OLABİLMEK
SIRATI MÜSTAKİM Mİ? SIRAT KÖPRÜSÜ MÜ?
ALLAH’IN BİZİM YAŞAMAMIZI İSTEDİĞİ HAYAT TARZI NEDİR?
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ (2)
ALLAH GÖRÜLÜR MÜ?
İPEKLİ ELBİSE GİYMEK VE ALTIN ZİYNET TAKMAK ERKEKLERE HARAM MIDIR?
HAYATI VEREN RUH DEĞİL İNSANI YAŞATAN DA ÖLDÜREN DE ALLAH’TIR
BİZ İNSANLAR…
KADINLARA ŞİDDET KULLANMAK
ALLAH’A MEKTUP
FAİZ VE RÜŞVET
BİR KADIN…
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR-1
HANGİ ŞARTLARDA SAVAŞILIR VE ŞEHİT OLUNUR 2
YAĞMUR DAMLALARININ KARDEŞLİĞİ
YÜZYIL SAVAŞLARI VE HİDAYET
Ahir zaman fitnesi DECCAL…
MALLARINIZ VE EVLATLARINIZ FİTNEDİR
Cennete ve cehenneme uygun vücutlarla tekrar yaratılma
İŞKUR İŞSİZLERİN İŞ KAPISI OLDU
ŞEYTAN’IN GÜCÜ NEDİR?
CENNET VE CEHENNEMİN KIYAMETİ
AŞURE GÜNÜ NE DEMEK?
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 08.09.2020
Bugün
16° - 39°
Çarşamba
16° - 39°
Perşembe
13° - 37°
Batman

Güncelleme: 08.09.2020
İmsak
04:21
Sabah
05:45
Öğle
12:18
İkindi
15:53
Akşam
18:42
Yatsı
20:00
Arşiv Arama
Haber Yazılımı