301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
31 Mart 2020 - Salı 20:04 Bu yazı 1967 kez okundu
 
ALLAH BİZİ NEDEN YARATTI? (2)
Hayrettin Önen
 
 

Allah’ın bizi Kendisine ulaştıracağına dair sözü var. Kim Allah’a ulaşmayı dilerse, Allah mutlaka onu Kendisine ulaştırır. Allah’a ulaşanlar, Allah’ın evliyalarıdır. Onlardan biri olmak istemez misiniz? Allah’ın evliyası olmak, Allah’ın sevdiklerinden, çok sevdiklerinden biri olmak istemez misiniz? Eğer istiyorsanız, bütün kapılar ardına kadar açıktır. Bu kapıdan içeriye, bir dilek ile girilir. Bir dilek... “Allah’a ulaşmayı dilemek”, “ Allah’a likayı dilemek”, “Allah’a vuslatı dilemek”, “ Allah’ın takva ehli kulu ve dostu olmayı dilemek”, “ Ölmeden ölmeyi dilemek.”

Her şey öylesine güzel ki... O’nun tarafından ne kadar sevildiğinizi bir bilseniz, O’ndan vazgeçmezsiniz. O’nu hmeye başlamaya görün. Kalbinizde sıcak bir hisle Allah’ı htiğinizde, Allah sizi kalbinizden sizin göremediğiniz bir iple, bir bağ ile Allah’a bağlar. Sonra O’nu kendinizden daha fazla seversiniz. O’na sevgi duyarsınız, O’na aşık olursunuz ve neticede O’na hayran olursunuz. Her şeyin en güzel olduğu bir dizaynı yaşarsınız.

“Allah’a ulaşmayı dilemek”, hayatınızın en önemli kararıdır. Mutluluğunuzun başlangıç kapısıdır. Allah’a ulaşmayı dilemedikçe, o kapıdan içeri giremezsiniz. Mutluluk kapısı, Allah’a gönülden samimiyetle yönelmekle başlar.

Allah, sizi mutlu kılacak olan, sahibiniz olan, sizi mutlu etmek için her şeyi emrinize âmâde kılmış olandır. Her şey emrinize âmâde kılınmış durumdadır. Sizi o kadar çok seviyor ki; sizden sadece mutlu olmanızı istiyor. Öyleyse mutluluğun muhtevasında, Allah’ın talebi vardır. Ama yetmez. Allahütealâ hiçbir şeyi zorla yaptırmaz. Mutlaka sizin kişisel iradenizin, cüz’i iradenizin devreye girmesi gerekir. Allahütealâ dileği kalbinizde görmedikçe, işitmedikçe ve bilmedikçe, size Allah’ın yardımı gelmez, mutlu olamazsınız. Ömrünüzü abesle uğraşan mutsuz bir insan olarak geçirirsiniz. Allah sizi o kadar çok sever ki; sizi, sonsuz bir mutluluğa aday görür. Hepinizi, o hedefe yönelik olarak mukaddes kılmıştır.

Allah’ın Zat’ına mutlaka ulaşması gereken bir emanetiniz vardır. Bu emanetin adı, ruhtur. Allahütealâ şöyle buyuruyor:

33/AHZAB-72: İnnâ aradnel emânete ales semâvâti vel ardı vel cibâli fe ebeyne en yahmilnehâ ve eşfakne minhâ ve hamelehâl insân(insânu), innehu kâne zalûmen cehûlâ(cehûlen). Muhakkak ki; Biz, emaneti göklere, arza ve dağlara teklif ettik de bunu yüklenmekten çekindiler ve ondan korktular. Onu insan yüklendi. Çünkü o, zalim ve cahildir.

Bu emanet olan ruh hakkında çok az bilgi verilmemiştir diyor Allahütealâ

17/İSRÂ-85: Ve yes’elûneke anir rûh(rûhı), kulir rûhu min emri rabbî ve mâ ûtîtum minel ilmi illâ kalîlâ(kalîlen). Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: “Ruh, Rabbimin emrindendir.” Ve size, (ruha ait) ilimden sadece az bir şey verildi.

O Allah, size “ruh” adında bir emanet vermiştir. Emanet, Allah’tan gelmiştir. Onu gerçek sahibine göndereceğiniz güne kadar, sizde kalacaktır. Biliyorsunuz ki emanet, aslında sahibiyeti bizlere ait olmayan; ama bize bir süre bizimle kalması için verilen bir nesnedir. Eğer emanet para alır ve harcarsanız, sahibine tekrar aynı parayı iade etmek mecburiyetindesinizdir. Emanet aldığınız her şeyi, sahibi siz olmadığınız için, en güzel şekillerde kullanmak, asıl amacınız olmalıdır. Öyleyse bir emanetiniz vardır; ruhunuz. Sizdedir, ama size ait değildir. Allahütealâ buyuruyor ki:

15/HİCR-29: “Fe izâ sevveytuhu ve nefahtu fîhi min rûhî fekaû lehu sâcidîn(sâcidîne). Artık onu dizayn edip, içine ruhumdan üflediğim zaman, hemen ona secde ederek yere kapanın!

15/HİCR-30: “Fe secedel melâiketu kulluhum ecmaûn(ecmaûne). Böylece meleklerin hepsi birden, toplu olarak secde etti.

15/HİCR-31: “İllâ iblîs(iblîse), ebâ en yekûne meas sâcidîn(sâcidîne). İblis hariç. Secde edenlerle beraber olmaktan (direnerek) kaçındı.

Ezelî düşmanlık, iblisin Âdem (A.S)’a düşman olması, buradan başlar.
Size şu kâinatta en büyük en korkunç kötülükleri yapan, sadece sizin huzursuzluğunuzdan zevk alan, mutsuzluğunuzun kendisine memnuniyet yaşattığı o varlık, iblistir.

                                                                                                       DEVAM EDECEK

 
Etiketler: ALLAH, BİZİ, NEDEN, YARATTI?, (2),
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 04.06.2020
Bugün
11° - 30°
Cuma
10° - 31°
Cumartesi
12° - 33°
Batman

Güncelleme: 04.06.2020
İmsak
03:01
Sabah
04:47
Öğle
12:19
İkindi
16:12
Akşam
19:41
Yatsı
21:19
Arşiv Arama
Haber Yazılımı