301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 18:03 Bu yazı 2673 kez okundu
 
AHİRETTE ŞEFAAT VARMIDIR-2
Hayrettin Önen
 
 

AHİRETTE GERÇEKLEŞEN BU PİŞMANLIK VE DÜNYAYA GERİ DÖNME İSTEĞİ ŞEFAATİN OLMADIĞINI GÖSTERİR:

26 / ŞUARA - 100: Artık bizim için bir şefaatçi yoktur.

26 / ŞUARA - 102: Bizim için keşke bir kere daha (dünyaya dönüş) olsaydı, o zaman biz müminlerden olurduk.

YİNE ALLAHU TEÂLÂ ÖLÜMDEN SONRA ŞEFAATİN OLMADIĞINI KESİN OLARAK İKAZ EDİYOR.

74 / MUDESSİR - 47: Bize yakîn gelene kadar (ölüm anı gelinceye kadar).

74 / MUDESSİR - 48: Artık şefaat edenlerin şefaati onlara fayda sağlamaz.

74 / MUDESSİR - 49: Buna rağmen, onlara ne oluyor da zikirden yüz çevirenler oldular?

Allah. cc. lehü onlar kurtulmak için evlatlarını bile verirler diyor,

70 / MEARİC - 10: Ve (o gün) hiçbir dost, başka bir dostu sormaz.

70 / MEARİC - 11: Onlar birbirlerine gösterilirler, günahkâr olan izin günü, azaptan kurtulmak için, oğullarını fidye olarak verebilmeyi temenni eder.

ALLAHU TEÂLÂ PEYGAMBERLERİN ÖZELLİKLE ŞEFAAT EDEMİYECEĞİNİ BELİRTİYOR:

39/ZUMER-19: Öyleyse bir kimse, üzerine azap sözünü hakettiği taktirde sen, ateşte olanı kurtarabilir misin?

2/BAKARA-119: Muhakkak ki Biz seni, hak ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik. Ve ashabı cehîmden (cehennemliklerden) sana sorulmaz (sen cehenneme gideceklerden sorumlu tutulmazsın ).

Kurtulmak mutlaka Allah'a ulaşmayı dilemekle olur. Ne yazık ki günümüzde insanlar arasında "Biz Hz. Muhammed (S.A.V)'in ümmetiyiz; Kıyamet günü hepimize şefaat edecek, biz de O'nun ümmeti olduğumuz için doğru cennete gireceğiz." şeklinde bir görüş vardır. Bu tamamen İblisin bir palavrasıdır. Şefaat müessesesi bu dünya hayatını yaşarken gerçekleşir.

SAHABE PEYGAMBER EFENDİMİZE GELMİŞLER VE HEPSİ TABİ OLMUŞLARDIR. TABİİYET ESNASINDA PEYGAMBER EFENDİMİZİN ŞEFAATİ GERÇEKLEŞMİŞTİR.

60/MUMTEHİNE-12: Ey nebî (peygamber)! Mü'min kadınlar; Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zinada bulunmamak, evlâtlarını öldürmemek, elleri ve ayakları arasında bir iftira uydurmamak, maruf bir iş konusunda sana asi olmamak üzere, sana tâbî olmak için geldikleri zaman, artık onların biatlerini kabul et ve onlar için Allah'tan

mağfiret dile. Muhakkak ki Allah; Gafur'dur (mağfiret edendir, günahları sevaba çevirendir), Rahîm'dir (Rahîm esması ile tecelli edendir).

Fakat şefaat yetkisi her devirde bir kişiye verilmiştir. Bu peygamberler döneminde Aslen Nebi imamlardır. Peygamberlerin olmadığı dönemlerinde ise tasarruf rızasına ulaşmış olan veli imamlardır. Her kavimde mutlaka her dönemde Allah’ın bir Resulü görevlidir. Allah devrin imamlığına bu Resullerin içinden birisini “Devrin imamı ve Halifesi “ olarak seçer.

İŞTE DEVRİN İMAMININ ŞEFAATININ GERÇEKLEŞMESİ.

4/NİSÂ-64: Ve Biz, (hiç) bir resûlü, Allah'ın izniyle kendilerine itaat edilmesinden başka birşey için göndermedik. Ve onlar nefslerine zulmettikleri zaman, eğer sana gelselerdi, böylece Allah'tan mağfiret dileselerdi ve Resûl de onlar için mağfiret dileseydi, mutlaka Allah'ı, (iki tarafın da) tövbelerini (onların tövbesini ve Resûl'ün mağfiret talebini) kabul eden ve rahmet edici olarak bulurlardı.

40/MU'MİN-7: Arşı tutan melekler ve onun etrafındaki kişi (devrin imamı), Rab'lerini hamd ile tespih ederler ve O'na îmân ederler. Ve âmenû olanlar için (Allah'tan) mağfiret dilerler: "Rabbimiz, Sen her şeyi rahmetle (rahmetinle) ve ilimle (ilminle) kuşattın. Böylece (mürşidin önünde) tövbe edenleri ve senin yoluna (Sıratı Mustakîm'e) tâbî olanları mağfiret et (günahlarını sevaba çevir). Onları cehennem azabından koru!”

Peygamber Efendimiz (S.A.V) hem Nebi Resul ve hem de devrin İmamıydı, üstelik de asaleten İmamıydı. Öyleyse peygamberlerin bulunmadığı devirlerde vekâleten de olsa arşı tutan meleklerle beraber bulunan Huzur Namazının İmamı, Allah'ın indinde görev yaparken Allahütealâ'dan hep talepte bulunur. Bu şefaattir. Ve tövbe eden kişi hayattayken gerçekleşir. Şefaat, kıyamet günü için geçerli değildir. İşte Allahütealâ'nın da bütün insanlar için talebi, hayattayken kendilerine şefaat edilmesidir.

Ashabı kiram hepsi irşad makamına ulaştıkları için onlara tabi olunmuştur. Ama her devirde Allah’ın irşadla görevlendirdiği mürşidleri mutlaka vardır. Ve bu makama insanları Allah tayin eder. Kimse kendisini o makama tayin edemez.

16/NAHL – 9: Ve sebîllerin (dergâhlardan Sıratı Mustakîm'e ulaşan bütün yolların yani mürşidlerin) tayini, Allah'ın üzerinedir. Ve ondan sapanlar vardır. Ve eğer O dileseydi, sizin hepinizi hidayete erdirirdi. DEVAM EDECEK…

 
Etiketler: AHİRETTE, ŞEFAAT, VARMIDIR-2,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 31.03.2020
Bugün
- 16°
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 17°
Batman

Güncelleme: 31.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı