301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 21:46 Bu yazı 2761 kez okundu
 
AHİRETTE ŞEFAAT VAR MIDIR?1
Hayrettin Önen
 
 

O zaman önce hadisle başlayalım Sahihi Buhari ‘de 8.cilt 1282 no’lu hadis de Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ‘’benim şefaatim bu dünyadadır.’’ diyor. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) kızı Fatma’yı yanına çağırıyor ve ona diyor ki; ‘’kızım Fatma, sakın ola ki benim babam bir peygamber kıyamette bana şefaat eder ve beni cehennem azabından kurtarır diye güvenme! Ben orada sana yardım edemem. Nefsini Allahtan satın almaya bak’’ ama şeytan insanlara: "Peygamber Efendimiz (S.A.V) bütün ümmetine kıyamet günü şefaat edecek ve Allah onların hepsini cennetine alacaktır" diyor. Şeytan bunları söyleyerek insanları Allah'ın yolundan ayırmaya çalışıyor. Şefaatin bir diğer adı da mağfirettir. Günahların sevaba çevrilmesidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bütün sahabeye şefaat etmiştir, onların bütün günahlarının sevaba çevrilmesini de sağlamıştır. Ama kıyamet günü Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in bütün ümmetine şefaat edeceğine dair bir söylentiye Kuran’ı Kerim geçit vermiyor. Kıyamet günü kimsenin şefaati kabul edilmeyeceğini Allahütealâ ayetlerde açıkça söylediği halde yine de şeytan din adamlarını kullanarak mevzu hadislerle yazdırdığı kitaplarla bunu insanların çok büyük bir kısmına kabul ettirmiştir. Ne yazık ki, Kuran, bu görüşü onaylamasa bile, kimi kimselerin ahirette müminlere şefaat edeceği yargısı, ehl-i sünnet ulema tarafından kabul görmüştür.

Bazı insanlar diyorlar ki, sen bunları boş ver benim dediğimi yap, günahın benim olsun. Hesap günü sonra hiç kimse kimsenin günahını yüklenemiyor. Hatta bırakın günahı yüklenmeyi o gün herkes birbirinden kaçacaklar. 35/FÂTIR-18: Ve yük taşıyan birisi (bir günahkâr) başka birinin yükünü (günahını) yüklenmez. Eğer ağır yüklü kimse, onu (günahlarını) yüklenmeye (başkasını) çağırsa bile ondan hiçbir şey yükletilmez, onun yakını olsa dahi. Sen ancak gaybte Rabbine huşû duyanları ve namazı ikame edenleri uyarırsın. Ve kim tezkiye olursa (nefsini tezkiye ederse), o takdirde bunu sadece kendi nefsi için yapar. Ve dönüş (varış) Allah'adır (Nefs tezkiyesi ile ruh Allah'a döner, ulaşır). Ama hâlbuki kim bir insanın hidayetine mani olursa onun günahlarından o da mutlaka yüklenecektir.

16/NAHL-25: Kıyâmet günü, onların kendi günahlarının tamamını yüklendikten başka, ilimleri olmaksızın dalâlette kalmasına sebep oldukları kimselerin günahlarından (da) yüklenmeleri için. Yüklendikleri şey ne kadar kötü, öyle değil mi? Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in de şefaati sahabe için dünya üzerinde tahakkuk etmiştir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisinde: "Benim şefaatim dünyadadır." diyor. Şefaat bize, her dönemde Peygamber Efendimiz (S.A.V.)in vekili olan devrin imamları vasıtasıyla ulaşıyor. Ve kim bir iyiliğe aracılık ve şefaat ederse ona da ondan bir pay vardır. Kim de kötülüğe bir aracılık yaparsa ona da ondan bir pay verilir. 4/NİSÂ-85: Kim güzel bir şefaatle (iyilik yapılmasına) yardım ederse, ondan (o iyilikten) onun bir nasibi olur. Ve kim kötü bir şefaatle (günah işlenmesine) yardım ederse onun da ondan (o şerden) bir payı olur. Ve Allah, herşeye mukayyet olandır (gözetendir).

Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in de şefaati sahabe için dünya üzerinde tahakkuk etmiştir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadisinde: "Benim şefaatim dünyadadır." diyor. Şefaat bize, her dönemde Peygamber Efendimiz (S.A.V.)in vekili olan devrin imamları vasıtasıyla ulaşıyor. Bakara suresinin 48. 123. Ayeti kerimesi için İslam âleminde “kâfirler” için geçerlidir diye bir inanış var. Lakin orada Allahû Teâlâ’nın çok açık bir uyarısı var insanlara. BAKARA-48 Ve bir kimseden diğer bir kimseye, bir şeyin ödenmeyeceği ve ondan (hiç kimseden) bir şefaatin kabul edilmeyeceği ve hiç kimseden bir fidye alınmayacağı ve onlara yardım edilmeyeceği günden sakının. 2/BAKARA-123: Kimseden kimseye bir şey ödenmediği ve onlardan bir fidye (bedel) kabul edilmeyeceği ve kendilerine şefaatin fayda vermeyeceği ve onlara yardım olunmayacağı bir günden sakının. Ve yine Bakara suresinin 254.cü Ayeti kerimesi, o uyarının sadece kâfirlere değil, “ yâ eyyûhellezîne âmenû” ile başlayarak müminlere de olduğunu bize ispat etmektedir, inşallah. 2/BAKARA- 254 Ey âmenû olanlar! İçinde, ne bir alışverişin ne bir dostluğun ve ne de bir şefaatin bulunmadığı gün (kıyamet günü) gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan infâk edin (Allah için verin). Ve kâfirler, onlar zalimlerdir.

HİÇBİR BABA OĞLUNA VE OĞLU DA BABASINA ŞEFAAT EDİP KURTARAMAZ

31/LOKMÂN-33: Ey insanlar, Rabbinize karşı takva sahibi olun! Ve o günden korkun ki; baba, oğluna karşılık veremez (yardım edemez). Ve oğul da babasına bir şeyle karşılık veremez. Muhakkak ki Allah'ın vaadi haktır. Öyleyse dünya hayatı sakın sizi aldatmasın. Garur (tagut), Allah'a karşı sakın sizi kandırmasın.

PEYGAMBER EFENDİMİZ GÜNDE 70 KERE MAĞFİRET DİLEĞİNDE BULUNSA BİLE ALLAH, ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEMEYENLERİ AFFETMEZ.

9/TEVBE-80: Onlar için mağfiret dile veya onlar için mağfiret dileme. Eğer yetmiş kere mağfiret dilesen de Allah, onları asla mağfiret etmez. İşte bu, Allah'ı ve O'nun Resul’ünü inkâr etmeleri sebebiyledir. Ve Allah, fasık kavmi hidayete erdirmez.

                                                                                                                                                                        DEVAM EDECEK…

 
Etiketler: AHİRETTE, ŞEFAAT, VAR, MIDIR?1,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Kuvvetli Sağanak
Güncelleme: 28.03.2020
Bugün
- 15°
Pazar
- 15°
Pazartesi
- 15°
Batman

Güncelleme: 28.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı