Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 16:05 Bu haber 445 kez okundu
 
‘Yabancı dil öğrenimi yüzyılın acil bir ihtiyacıdır’
Devlet okullarının yabancı dil derslerinde istenilen verimi veremediğini belirten Batman Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Kenan Çaplık, her insanın en az bir yabancı dil öğrenmesine yönelik bir zeminin hazırlanması gerektiğini söyledi.
Gündem Haberi


Devlet okullarının yabancı dil derslerinde istenilen verimi veremediğini belirten Batman Eğitimciler Cemiyeti Başkanı Kenan Çaplık, her insanın en az bir yabancı dil öğrenmesine yönelik bir zeminin hazırlanması gerektiğini söyledi. Çaplık, okullardaki yabancı dil eğitiminin bir an önce istenilen düzeye getirilmesinin önemine vurgu yaptı. Devlet okullarında yabancı dil eğitiminin gereği gibi verilmediğini vurgulayan Çaplık, "Yabancı dil eğitimi, eskiden beri ülkemizde maalesef kanayan bir yara olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllardır yabancı dil eğitimiyle ilgili çalışmalar yapılmasına ve yabancı dil dersleri olmasına rağmen; özellikle devlet okullarında yabancı dil eğitimlerinin gereği gibi yapılmadığını, bir verim elde edilmediğini üzülerek görmekteyiz. Buna karşılık özel okullarda ve yabancı okulların Türkiye'de eğitim veren birimlerinde yabancı dil eğitimin çok daha verimli bir şekilde gerçekleştirildiğini görmekteyiz. Bunun sebeplerinin araştırılmasını istiyoruz. Her ferdimiz bir yabancı dili konuşuyor ve yazıyor olabilsin. Bu, yüzyılımızın çok acil bir ihtiyacıdır. Buna rağmen devlet okullarında mezun olan çocuklarımızın büyük çoğunluğu yabancı bir dili rahatlıkla konuşup yazabilme durumunda değildir. Bunun acil bir çözüme kavuşturulması gerekiyor” diye konuştu.

"ÖĞRETMENLER DE KENDİLERİNİ GELİŞTİRMELİ"

Konuşmasının devamında Çaplık, "İlkokul, ortaokul ve liselerde ders sayısının azlığı en büyük olumsuz etkenlerden bir tanesidir. Öte yandan yabancı dil öğretmeni yetiştirilen okullarda yetişen öğretmenlerimizin hem konuşabilme hem de yazabilme konusunda yeterince kendini geliştirememesi de olumsuz bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Ders sayısının yeterli bir seviyeye ulaştırılması ve bu yabancı dil eğitimini veren öğretmenlerimizin donanımlı hale gelmesi en büyük arzumuzdur. Bir öğrenilmiş çaresizlik psikolojisi maalesef eğitim sistemimizde hâkimdir. Sadece yabancı dil eğitimi değil, aynı zamanda matematik ve diğer branşlarda da insanımızın bir önyargısı söz konusudur. Bu önyargının bu yüzyılda artık kırılması gerekiyor. Eğitim sisteminde bulunan bütün yöneticileri bu hususta inisiyatif almaya davet ediyoruz. Bu öğrenilmiş çaresizlikten kurtulabilmemiz için, her öğrencimize, muhakkak bir yabancı dil öğrenebileceğini, matematiği, fiziği başarabileceğini kavratmamız gerekir. Elbette bu iş kolay bir iş değildir, ancak çözülemeyecek bir iş de değildir. Dolayısıyla bu yüzyılda, her insanın eğitim sürecini bitirdiğinde, en az bir yabancı dili konuşuyor ve yazabiliyor olması lazım" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Yabancı, dil, öğrenimi, yüzyılın, acil, bir, ihtiyacıdır’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.07.2020
Bugün
19° - 37°
Salı
17° - 38°
Çarşamba
18° - 39°
Batman

Güncelleme: 13.07.2020
İmsak
03:13
Sabah
04:57
Öğle
12:26
İkindi
16:19
Akşam
19:46
Yatsı
21:22
Arşiv Arama
Haber Yazılımı