Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 14:23 Bu haber 640 kez okundu
 
Türkiye'nin 4. büyük köprüsü bitiyor
Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yapımı devam eden Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsünün yapım çalışmaları son aşamaya geldi.
Gündem Haberi


Ilısu Barajı çalışmaları kapsamında baraj göleti altında kalacak olan Batman antik kenti Hasankeyf'in yeni yerleşkesine ulaşımı sağlamak için yapılan ve yapımı devam eden 14 ayaklı Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü; Batman, Mardin ve Habur Sınır Kapısını birbirine bağlayacak. Hasankeyf Köprüsünün tamamlanmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden sonra Türkiye'nin 4'üncü büyük köprüsü olacağı belirtiliyor. Son aşamaya gelen köprü hakkında bilgi veren Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, Hasankeyf Köprüsü'nün Batman-Mardin boğaz köprüsü olacağını söyledi. 

TÜRKİYE'DE 4'ÜNCÜ BÜYÜK KÖPRÜ

Dicle Nehri üzerinde kurulan Ilısu Barajının bir geçiş noktası olacak olmasının çok önemli olduğunu söyleyen Akdeniz, "Hasankeyf köprüleri Hasankeyf'e bir geçiş yolu sağladılar. 'Hasankeyf Köprüsü 2' Mezopotamya'nın, Ortadoğu'nun en yüksek ve en uzun köprüsüdür. Türkiye'de 4'üncü büyük köprüdür. Köprümüz Türkiye'den Ortadoğu'ya geçişleri çok kolaylaştıracak. Köprümüz güzel ve çok sağlam yapılıyor. 'Hasankeyf Köprüsü 1'in uzunluğu 470 metreliktir. Hasankeyf Köprüsü 2'nin uzunluğu ise bin bir metreliktir. Köprümüz yaklaşık olarak 100 metre yüksekliğinde ve 22 metre genişliğindedir" dedi.

“BİR AY İÇİNDE BİTECEK"

Hasankeyf köprüsünün bir an önce bitmesi temennisinde bulunan Akdeniz, "Köprümüz ve baraj bittiği zaman 2'nci boğaz Güneydoğu'da Hasankeyf'te olacak. Bu suyun bölgemize çok katkısı olacak. Proje hakkıyla yapıldığı zaman elektrik, sulama, turizm, balıkçılık vesaire çalışmalarla bölgenin nasıl bir ekonomik güce kavuşacağını tüm Türkiye görecektir. Köprü bitmek üzere. Yaklaşık olarak bir ay sonra bütün beton ve dolgu çalışmaları bitecek, ince işlere geçilecek. Eski Hasankeyf'teki köprümüz zamanını doldurmuş yeni köprümüz hayata geçecek. Eski köprümüz artık yük taşıyacak güçte değildir. Yeni köprünün bir an önce hizmete açılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye'nin, 4., büyük, köprüsü, bitiyor,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
20° - 40°
Cumartesi
18° - 39°
Pazar
18° - 38°
Batman

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:09
Sabah
04:55
Öğle
12:26
İkindi
16:18
Akşam
19:47
Yatsı
21:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı