301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ekim 2019 - Salı 16:23 Bu haber 545 kez okundu
 
'Toplum kitapla barışmalı'
Batman'da düzenlenen kitap fuarında okurlarıyla buluşan yazarlar; okumayan, bilgiden, kitaptan uzak bir toplumun egemen, sömürgeci güçlerin esaretine mahkûm olduğunu belirttiler.
Gündem Haberi


Batman'da düzenlenen kitap fuarında okurlarıyla buluşan yazarlar; okumayan, bilgiden, kitaptan uzak bir toplumun egemen, sömürgeci güçlerin esaretine mahkûm olduğunu belirttiler. Bir toplumu, milleti ileriye doğru götüren, özgürleştiren, bilinçlendiren şeyin okuma olduğuna işaret eden yazarlar, okuması olmayan, bilgiden, kitaptan uzak bir toplumun egemen, sömürgeci güçlerin esaretine mahkûm olduğunu kaydettiler. Dua Yayınları standında okurlarıyla bir araya gelerek kitaplarını imzalayan Yazar Sadullah Aydın ve Hüseyin Güney, kitap fuarıyla ilgili konuştu. Kitap fuarlarının okuma kültürünün oluşmasında önemli katkısının olduğuna işaret eden Yazar Sadullah Aydın, "Okumanın, okuyan insanın azaldığı bir zaman diliminde kitap fuarlarının okuma açısından çok faydası vardır. O anlamda kitap fuarlarını önemsiyoruz. Bir toplumu, milleti ileriye doğru götüren; özgürleştiren, medenileştiren, bilinçlendiren şey okumadır. Okuması olmayan, bilgiden, kitaptan uzak bir halk, toplum, gençlik özellikle egemen, sömürgeci güçlerin esaretine mahkûm olur. İnsanı bilinçlendiren, uyandıran bilgidir. Bilginin kaynağı da kesinlikle okumadır, kitaptır. O açıdan Türkiye toplumu, gençliğimiz özgürleşmek, bağımsızlaşmak istiyorsa; daha uygar, daha medeni ve daha bağımsız bir toplum haline gelmek istiyorsa kitapla arasındaki engelleri kaldırmalı, kitapla barışmalıdı." diye konuştu.

"KİTAP OKUMAK BİR SERÜVENDİR"

Gençlerin kendi değerinden uzak kitaplara yöneldiğini söyleyen Yazar Hüseyin Güney, "Kitap okumak aslında bir serüvendir. Ama maalesef bugün topluma bakıyoruz, toplum daha çok hikayemsi ya da fantastik romanlara yönelmiş. Bu bizim kültürümüzü, değerimizi yansıtmıyor. Bizim kültürümüzü, değerimizi öncelikle Peygamber efendimizin, sahabelerin, tabi’inin hayatı yansıtıyor. Salih Müslümanların yapmış olduğu mücadele şekli bizim için esas olmalıyken fakat maalesef bakıyoruz ki toplum bugün başka yönelimler içerisindedir. Gençlerin okuduğu kitaplar sol ağırlıklıdır. Şamil Basayev veya Halid Bin Velid gibi bir İslam kahramanı dururken maalesef gençlerimiz Che Guevara gibi dinden bihaber veya kendi değerlerinden bile uzak bir insanın peşinden gidebiliyor. Ama bizim için esas olan şey kendi değerlerimiz, tarihimizdir. Gençlere tavsiyem kendi değerlerine yönelmeleridir. Buna binaen ‘Seçkin Hayatlar Tabi’in’ adlı bir kitap yazdım. Bunu yazmamın en büyük amacı da kendi değerlerimizi tanıtmaktır. Şükürler olsun bir yere kadar da başarılı olabildik, çünkü ikinci baskısı geldi. Kitap okuma oranları maalesef çok düşüktür. Belki de bu gibi fuarlar kitap okuma seviyesini yükseltiyor. Bu fuarlar da olmasa kitap ölmüş denebilecek durumdadır. Daha çok gençlik internete, sosyal medyaya yönelmiş durumdadır. Gençler oradan aldıkları şeylerle besleniyorlar. Bizim asli değerimiz Peygamberimizdir. Peygamberimiz, sahabeler, tabi’inler, salih zatlar bizim asli kahramanımızdır. Gençlere tavsiyem kendi değerlerine yönelmeleridir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 'Toplum, kitapla, barışmalı' ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.06.2020
Bugün
- 32°
Cumartesi
12° - 33°
Pazar
15° - 35°
Batman

Güncelleme: 05.06.2020
İmsak
03:01
Sabah
04:47
Öğle
12:19
İkindi
16:12
Akşam
19:41
Yatsı
21:20
Arşiv Arama
Haber Yazılımı