Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Haziran 2020 - Cumartesi 12:43 Bu haber 1020 kez okundu
 
TAZİYE EVLERİNİN GİDERLERİ BELEDİYEDEN
Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, kent genelinde bulunan 44 taziye evinin sorunlarını masaya yatırdı.
Yaşam Haberi


TÜRKİYE’DE BİR İLK

Batman Belediyesi Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki toplantıya; Batman İl Emniyet Müdürü Köroğlu Kıraç, İl Sağlık Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, İl Müftüsü Turgut Erhan, BATSO Başkanı Abdulkadir Demir, Belediye Başkan Yardımcıları, Mahalle Muhtarları, taziye evi sorumluları ile Belediyenin ilgili birim müdürleri katıldı. Batman genelinde bulunan 44 taziye evi ile ilgili yapılan sunumun ardından Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerinin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin, Batman’da taziye kültürünün oldukça önemli olduğunu bu nedenle taziye evlerini tek elden kontrol altına alarak eğer kabul görürse el birliği içerisinde taziye evlerinin bakım ve onarımı, temizliği, elektrik ve su, çay-şeker gibi kısacası tüm masrafları belediye olarak üstlenmeye hazır olduklarını söyledi.

“ZENGİN VE FAKİR ARASINDA FARK OLMASIN”

Tüm taziye evlerinin bir standartta oturtularak zengin, fakir ayırımı gözetmeksizin örnek bir taziye evi uygulaması yapmayı hedeflediklerini belirten Başkan Vekili Şahin; “Vatandaşlarımız taziyesi olunca masrafları nasıl karşılarım endişesine girmeden, tüm iş ve işlemleri Belediyemizce karşılanacaktır. Bundan sonra cenaze sahipleri taziye evleriyle uğraşmayacak. Mezarlıklar Müdürlüğümüze bir cenaze defni için başvurulduğunda nasıl ki araç tahsisi, mezar kazımı, kefenleme, yıkama, cenaze namazı ve  defin işlerini nasıl ücretsiz yapıyor, bu hususta kimseden para almıyorsak, vatandaş bununla uğraşmıyorsa, bunun devamı olarak teklifimiz şu; taziye evlerindeki hizmeti de biz Belediye olarak tamamen ücretsiz verelim. Çay, şeker, elektrik, su ve hatta yapabilirsek yemeğini de tamamen biz karşılayalım. Cenazesi olan vatandaşlarımız da hangi taziye evini istiyorsa bize önceden bildirsin taziye evindeki tüm hazırlığımızı yapalım, cenaze sahipleri sadece taziyeye gelenlerle ilgilensin başka bir şey düşünmesin. Yani cenazesi olanlar alışveriş, gider ve masraf ile uğraşmasın. Zenginin ve fakirin cenazesi arasında fark olmasın. Hepsini tek elden yapalım, bu büyük maliyet ama yine de vatandaşa hizmet olsun diye üstlenmeye hazırız. Biz binaları verin demiyoruz. Bu hizmeti talep ederseniz biz yaparız, temizliği, bakım ve onarımı da biz yaparız ” dedi.

MUHTAR VE İMAMLARI DİNLEDİ

Toplantıya katılan muhtar ve taziye evi sorumlularının tamamının yapılan teklif karşısında Vali ve Belediye Başkan Vekili Hulusi Şahin’in bu teklifini memnuniyetle karşılayıp, yanında olduklarını ifade ederek desteklerinden ötürü teşekkür etti. Başkan Vekili Şahin, katılımcıların kendilerine verdiği destekten ötürü oldukça mutlu olduğunu belirterek, yapılacak koordinasyon ve kurulacak mekanizma ile taziye evlerinin fiziki koşulları, temel ihtiyaçları, tüm giderleri Belediye tarafından karşılanarak bir ahenk içerisinde çalışacaklarını, taziye evlerinin üzerindeki yükü alacaklarını belirtti. Taziye evlerinde çay, su, şeker, bir öğün yemek gibi giderlerin yanı sıra elektrik ve su giderlerinin de Belediye tarafından karşılamaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Vekili Şahin, cenaze yakınlarının vefat anından defin işlemleri ve 3 günlük taziye süresince Belediye olarak yanlarında olacaklarını ifade etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TAZİYE, EVLERİNİN, GİDERLERİ, BELEDİYEDEN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 13.07.2020
Bugün
19° - 37°
Salı
17° - 38°
Çarşamba
18° - 39°
Batman

Güncelleme: 13.07.2020
İmsak
03:13
Sabah
04:57
Öğle
12:26
İkindi
16:19
Akşam
19:46
Yatsı
21:22
Arşiv Arama
Haber Yazılımı