301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 13:55 Bu haber 616 kez okundu
 
Susuz bırakılan halk, yetkililere tepki gösterdi
Batman’da Dicle EDAŞ ile belediye arasındaki borç krizi yüzünden suları kesilen vatandaşlar, mağdur olduklarını belirterek duruma tepki gösterdiler.
Gündem Haberi


Batman Belediyesinin borçlarından dolayı Dicle EDAŞ, şehrin içme suyu sağlayan su pompalarına giden elektriği kesti. Su kesintileriyle ilgili açıklama yapan Batman Belediyesi, Dicle EDAŞ’ın kayyum döneminden kaynaklanan elektrik borçlarını gerekçe göstererek kesintiye gittiğini savunurken, Dicle EDAŞ İl Müdürlüğü yetkilileri ise hem kayyum hem de mevcut yönetim döneminde belediyenin yaklaşık 16 milyon TL elektrik borcunun olduğunu belirtti. Su kesintisi nedeniyle susuz bırakılan vatandaşlar hem Dicle EDAŞ’a hem de belediyeye tepki gösterdiler. İki kurumun arasında yaşanan sıkıntının kendilerine yansıtıldığını, bu nedenle mağdur edildiklerini belirten vatandaşlar, yetkililere çağrıda bulunarak acilen bu sorunun giderilmesi gerektiğini ifade ettiler.

"VATANDAŞ MAĞDUR EDİLMEMELİ"

Sularının akmadığını belirten vatandaşlardan İsa Akdaş, "Belediyenin bu durumu kendisinin halletmesi lazım. Belediye ve DEDAŞ'ın bu sıkıntıyı kendi aralarında çözmesi gerekir. Bu sıkıntılar bize yansıtılmamalıdır. Bu arada bizler mağdur oluyoruz. Sular yok. İhtiyacımızı göremiyoruz. Faturalarımızı zamanında ödedikten sonra bize hizmetin verilmesi gerekir" dedi.

"BU SORUN NEDEN HALKA YANSITILIYOR?"

İki kurum arasındaki sıkıntının halka yansıtılmaması gerektiğini dile getiren Mehmet Omğan, "İki gündür su kesintisi nedeniyle mağduriyetimiz had safhaya ulaşmış. Kurumların kendi aralarındaki bu iletişim kopukluğunun insanlara yansıtılması doğru değildir. Şu anda susuz kaldık. Bunun nedeni de iki kurumun iletişimsizliğinden kaynaklanıyor. Bu sorun neden halka yansıtılıyor? Bir canlının susuz yaşaması mümkün değil. Su olmadan hayat olmaz. Talebimiz bu sorunun halka yansıtılmamasıdır" diye konuştu.

"İLİN SUYUNU KESMEK DOĞRU DEĞİL"

Her seferinde halkın mağdur edildiğini vurgulayan Emrullah Adıgüzel, "Suların kesik olması yerel yönetimin, Valiliğin, Belediyenin, DEDAŞ’ın sorumsuzluğundan kaynaklanmaktadır. Eğer Belediyenin haczi varsa DEDAŞ gidip Belediyenin araçlarına haciz koysun. 600 bin nüfuslu bir ilin suyunu kesmek doğru değildir. Olan bu halka oluyor. Kayyum döneminde ödenmemiş para deniyor. Peki, kayyum döneminde yok muydunuz? Halka yazık, halkın bunlara gücü kalmadı" ifadelerini kullandı.

"MAĞDURİYET ORTADAN KALDIRILMALI"

Mağduriyetlerine acilen son verilmesini isteyen Sait Akgül ise şunları söyledi: "Sularımız kesik. DEDAŞ ile belediye arasındaki borç sıkıntısının halka yansıtılmaması gerekiyordu ama yansıtılmaya çalışılıyor. Biz bu sorunun ortadan kaldırılıp mağduriyetin bir an önce giderilmesini istiyoruz. Belediye suçluysa borcunu ödesin veya DEDAŞ haksızsa belediye ondan şikâyetçi olsun. Bu sıkıntılar ortadan kaldırılsın ki halk bu mağduriyeti yaşamasın. Dünden bu yana millet ne abdest alabiliyor ne de ihtiyacını giderebiliyor. Bunun bir an önce giderilmesini istiyoruz."

"BORÇ VATANDAŞA YANSITILMAMALI"

Yetkililerin yaşanan soruna ivedi şekilde el atması gerektiğini ifade eden Abdülkerim Ak, "DEDAŞ’ın yaptığına karşıyım. Borç ne olursa olsun bu vatandaşa yansıtılmaması gerekir. Bu belediye ile DEDAŞ arasında olan bir şeydir. Vatandaş zor durumda kalmaktadır. Herkes bu durumdan şikâyetçidir. Mağdur olan halktır. Yetkililer bir an önce DEDAŞ’ın bu tutumunu durdursunlar. Şu an vatandaşlar susuzdur ve herkes zor durumdadır. Acilen bu suyun bırakılması lazım." şeklinde konuştu.

"İŞİMİZ OLMUYOR, MAĞDURUZ"

Sular akmadığı için çok zor durumda kaldığını belirten çayhane işletmecisi Aydın Üre, şöyle konuştu: "İki gündür sularımız kesiktir. İşimiz olmuyor, mağduruz. Camiden su getiriyoruz, kuyu suyu kullanıyoruz. Bir an önce suyun gelmesini istiyoruz. Şebeke suyu olmadığı için çay veremiyoruz. Zor durumdayız. Yetkililerden bir an önce suyun gelmesi için çaba göstermesini istiyoruz."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Susuz, bırakılan, halk,, yetkililere, tepki, gösterdi,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2020
Bugün
-4° -
Perşembe
-3° -
Cuma
-2° -
Batman

Güncelleme: 22.01.2020
İmsak
05:56
Sabah
07:20
Öğle
12:32
İkindi
15:11
Akşam
17:33
Yatsı
18:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı