301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 14:35 Bu haber 432 kez okundu
 
Ramazan ve migren
Migren genellikle 20-40 yaş arası kişilerde aralıklı olarak görülen şiddetli bir baş ağrısı çeşididir.
Sağlık Haberi


Migren genellikle 20-40 yaş arası kişilerde aralıklı olarak görülen şiddetli bir baş ağrısı çeşididir. Sık görülen migren ağrılarını tetikleyen faktörlerin başında açlık ve uykusuzluk gelmektedir. Ramazanda oruç tutmak isteyenlerde her ikisi de yaşandığından  hastalığın  görülme olasılığını artırıyor. Ramazan'da oruç tutan hastalarda uzun süreli açlığın yanında insanlar sahura kalktıklarından uykusuzlukta açlığa eşlik ettiğinde migren ağrılarının sıklık, şiddet ve süresinin artmasına neden olmaktadır. Migren atağı sırasında ağrı kesici ilaç alamayan hastaların yaşam kalitesinde ciddi kötüleşmeler görülebilmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Oruç tutarken yaşamı daha düzenli tutmaya çalışılmalıdır. Aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır. Uykusuz kalınmamaya dikkat edilmelidir. Muhakkak düzenli  sahur yapılmalı ve sahur-iftar arasında bol sıvı tüketilmelidir. Şeker ve beyaz un içeren yiyeceklerle doygunluk sağlanmamalı. Tam tahıllı, uzun süre kan şekerini düzenleyecek ürünler tercih edilmelidir. Migreni tetiklediği bilinen yiyeceklerden Ramazan ayı boyunca ekstra kaçınılmalıdır.

Özellikle açlıkla sık atak geçiren hastalara ramazan ayından önce migren ataklarının gelmesini önleyici koruyucu tedavi başlanması, hastalarımızın daha rahat oruç tutabilmelerini sağlar. Elbette verilen tedavilerin günde iki veya üç alınması oruç nedeniyle aksayabilecektir. Bu nedenle gece tek doz veya sahur sonrası tek doz alınabilecek ilaçların başlanması, hem tedavinin etkinliği hem de kullanım kolaylığı açısından en uygun yöntem olacaktır. Günde 2 doz alınacak ilaçlar da ise iftar sonrası ve sahur sonrası doz uygulamaları yapılabilir. Bazı günler sahurda ağrı kesici ilaç tedbir olarak alınabilir (özellikle hasta atağı başlıyor gibi hissediyorsa).

Bilimsel bir doğru vardır ki; migren atakları bedende kalıcı hasar oluşturmaz. Sadece yaşandığı saatleri çok kötü geçirmemize neden olur. Dolayısıyla migren hastalarının yukarıdaki hususlara dikkat ederek oruç tutmasında sakınca yoktur.

               Uzm. Dr. M. Nuri AYDIN

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ramazan, , ve, migren, ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.09.2019
Bugün
14° - 27°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
16° - 30°
Batman

Güncelleme: 17.09.2019
İmsak
04:58
Sabah
06:24
Öğle
12:50
İkindi
16:18
Akşam
19:04
Yatsı
20:23
Arşiv Arama
Haber Yazılımı