301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Mayıs 2019 - Perşembe 15:49 Bu haber 395 kez okundu
 
ORUÇ VE SAĞLIK
Ramazan ayının bu yıl sıcak ve uzun günlere denk geldiği için, oruç tutanların sağlıklarıyla ilgili kaygılarda artmaktadır.
Gündem Haberi


Ramazan ayının bu yıl sıcak ve uzun günlere denk geldiği için, oruç tutanların sağlıklarıyla ilgili kaygılarda artmaktadır. Batman’da bu yıl sahur ve iftar arasında yaklaşık olarak 16 saatlik bir açlık süresi sağlıklı kişileri dahi zorlarken, belirli hastalıkları olan kişilerin daha da dikkatli olması gerekiyor. Özellikle mide ve barsak hastalığı, karaciğer, safra kesesi ve pankreas hastalığı olanlar oruç tutarken dikkatli olmalılar.

 

Açlık süresinin uzun olması midede asit salgılanmasının artmasına neden olacağından ve iftarda fazla miktarda yenen yemek reflüyü artıracağından gastrit, ülser ve reflü gibi mide rahatsızlıkları olan hastalara tavsiyelerimiz;

İftarda aşırı yememek, iftar ile sahur arasına ara bir öğün yerleştirmek, sigara ve alkol kullanmamak, çikolata, kahve, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hafif mide yakınmaları olanlar, diyet ve ilaç gibi önlemlerle oruç tutulabilir. Önceden geçirilmiş ülseri veya mide kanaması olanlar ise ramazan ayı süresince doktorlarına başvurarak gereken önlemler almaları, gerekiyorsa bu süreci ilaç tedavisi ile desteklemeleri gerekir. Henüz tedavisi sürmekte olan ülser hastalığı, yeni geçirilmiş mide kanaması, mide kanseri, ciddi reflü hastalığı veya çeşitli mide hastalıkları nedeniyle beslenme güçlüğü olanların, tüp mide ameliyatı olan ilk yıl içindeki hastaların oruç tutmaları ise sağlık açısından zararlı olabilir.

Uzun süreli açlık sırasında sıvı açığına bağlı olarak safra koyulaşmakta, akışkanlığı azalmakta ve böylece yeni taşların oluşumu artmaktadır. Safra kesesi taşlarının tedavisi cerrahidir. Oruç tutma niyetinde olan safra kesesi hastalarına tavsiyemiz ani ve çok yememeleri olacaktır. Çok yemek, çok safra asidi gerektireceği için bu, sistemi iyi çalışmayan hastaları sıkıntıya sokmaktadır. Kızartmalar, yağlı yemekler ve yumurta sakınılması gereken gıdaların başında gelir. Eğer Ramazan nedeni ile yeterli miktarda sıvı almak ihmal edilirse, safra asidinin kıvamı koyulaşacak ve çamur oluşup safra kesesinin tabanına oturacaktır.

Oruç tüm organları olduğu gibi, bağırsakları da dinlendirir. Yani oruç tutmak barsak açısından sağlıklıdır. Ancak; kabızlığı ve şişkinliği olanlar bol su içmelidir. Bu önlemlere rağmen kabızlık düzelmezse, doktorunuz tarafından önerilen bazı ilaçlardan yararlanmak mümkündür.

Son olarak; sahurda sadece su içmek veya gece yatmadan önce sahur yapmak zararlıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve mide asit salgının artmasına buna bağlı olarak mide rahatsızlıklarına karında şişliğe, hazımsızlığa günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır.

                                                                                                                                            Doç. Dr. Zülfü ARIKANOĞL

                                                                                                                                                 Genel Cerrahi Uzmanı

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ORUÇ, VE, SAĞLIK,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 15.09.2019
Bugün
15° - 27°
Pazartesi
11° - 26°
Salı
11° - 25°
Batman

Güncelleme: 15.09.2019
İmsak
04:55
Sabah
06:21
Öğle
12:51
İkindi
16:21
Akşam
19:09
Yatsı
20:29
Arşiv Arama
Haber Yazılımı