301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ağustos 2019 - Pazartesi 14:38 Bu haber 448 kez okundu
 
Mezrona üzümünde yüksek verim beklentisi
Geçtiğimiz sezon hastalıklardan dolayı Mezrona üzümünden verim elde edemeyen üreticiler, bu yıl kaliteli üzüm verimi bekliyor.
Yaşam Haberi


Geçtiğimiz sezon hastalıklardan dolayı Mezrona üzümünden verim elde edemeyen üreticiler, bu yıl kaliteli üzüm verimi bekliyor. Gercüş Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı ve Ziraat Mühendisi Enver Keskin ile Gercüş Ziraat Odası Tarım Danışmanı Seyithan Öner, külleme hastalığı hakkında çiftçilerin bilgi sahibi olmaları ya da uzman kişilerden destek alması gerektiğini aktardılar. Geçen seneye oranla üzüm durumunun daha iyi olduğunu dile getiren Gercüş Üzüm Üreticileri Birliği Başkanı ve Ziraat Mühendisi Enver Keskin, üzüm veriminin önceki yıllara nazaran daha iyi olmasını beklediklerini aktardı. Keskin, “Ziraat Odası’yla yaptığımız bir çalışmadan şu anda gayet iyi verimler alıyoruz. Mezrona üzümü, şire üzümü olarak bilinir, bölgemize has bir üzüm çeşididir. Özellikle Gercüş ile Midyat bölgesinde çok talep edilen ve ilgi gösterilen bir üzüm çeşididir. Mezrona üzümü dışında onlarca üzüm çeşidi var. Diğer üzüm çeşitlerinde de verim iyi, ancak mezrona kadar iyi olamıyor. Hasat başladığı zaman bir ay iki ay içerisinde toplanılır. Mezrona üzümünü pekmez yapan var. Eskiden verimler çok daha yüksekken pestil, cevizli sucuk gibi ürünler de üretiliyordu. Şu anda ağırlıklı olarak pekmez ve yaş üzüm olarak değerlendiriliyor. Zaman zaman pestil ve cevizli sucuk olarak da sofralarımıza geliyor” ifadelerini kullandı.

“GEÇEN SENEYE GÖRE KALİTE DAHA İYİ”

Gercüş Ziraata Odası Eğitim ve Uygulama alanında mezrona üzümüyle ilgili bilgi veren Gercüş Ziraat Odası Tarım Danışmanı Seyithan Öner, “Mezrona üzümü kendine has bir aroması olan, Gercüş’te de en çok yetişen ve verimi en çok olan üzüm çeşididir. Çiftçi tarafından en çok tercih edilen ürün olmakla beraber son yıllarda külleme hastalığına maruz kaldığından dolayı birçok bağımız kurumuştu. 2014’ten sonra Gercüş’te erken uyarı sistemini kurduktan sonra hastalıklarla mücadele daha iyi olmaya başladı. Özellikle bu sene geçen seneye göre küllenme oranı hemen hemen hiç yok. Geçen sene erken uyarı sisteminin bize vermiş olduğu uyarıları yaklaşık 12 mesaj olarak çiftçilerimize gönderdik. Bu sene Allah’ın izniyle üzüme zarar verecek küllenme hastalığı yok. Geçen seneye göre kalite daha iyidir” dedi.  Öner, “Sahaya çıkıp baktığımızda bazı bölgelerde verim yüksek bazı bölgelerde ise verim azdır. Genel olarak bu sene hastalıklardan arınmış daha fazla verimi olan ve inşallah kalitesi yüksek olan ürün elde edeceğiz. Eylüle kadar daha vaktimiz var. Olabilecek hastalıklarla mücadele etmek için devamlı çiftçilerimizi bilgilendiriyoruz. Mezrona üzümünün hasadına kadar inşallah bir şey olmazsa bu sene mezrona üzümünden yüksek verim ve kaliteli ürün bekliyoruz. İnşallah bunun sonucunda da kaliteli pekmez veya cevizli sucuk piyasaya sürülecek” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Mezrona, üzümünde, yüksek, verim, beklentisi ,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Yağışlı
Güncelleme: 05.12.2019
Bugün
- 10°
Cuma
-
Cumartesi
- 10°
Batman

Güncelleme: 05.12.2019
İmsak
05:42
Sabah
07:08
Öğle
12:11
İkindi
14:42
Akşam
17:03
Yatsı
18:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı