301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 17:31 Bu haber 565 kez okundu
 
‘Memur zam oranlarını kabul etmiyoruz’
5'inci dönem toplu sözleşme zam oranları ile ilgili açıklama yapan Memur-Sen Batman Şube Başkanlığı, hükümetin memur zam oranlarını kabul etmediklerini belirtti.
Gündem Haberi


5'inci dönem toplu sözleşme zam oranları ile ilgili açıklama yapan Memur-Sen Batman Şube Başkanlığı, hükümetin memur zam oranlarını kabul etmediklerini belirtti. Memur-Sen Batman Şube Başkanlığı, düzenlediği basın açıklamasıyla 1 Ağustos'ta başlayan 5'inci dönem toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin 2020 için yüzde 3,5 artı yüzde 3, 2021 için yüzde 3 artı yüzde 2,5 teklifini kabul etmeyeceklerini belirtti. Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Temsilcisi Mehmet Ergin, "Hükümet; bu teklifin, 'Yeni, büyük ve güçlü Türkiye' hedeflerini ve gerçeklerini yok sayanlara can suyu vermek, kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeme kararından da açıkça vazgeçmek olduğunu görmelidir. Daha da önemlisi hükümet, kalkınmayı önemsediğine, adaleti öncelediğine dair ispatı ve icraatı, toplu sözleşme masasına sunduğu yeni teklifle hem teyit hem de tescil etmelidir. Bu oranlar hükümet tarafından deklare edilen enflasyon tahminleri ve beklentilerine uygun değil" dedi.

"UZLAŞMA SAĞLAYACAK ZAMAN VAR”

Siyasi iradenin teklifin eksiklerini ve hatalarını bir an önce gidermesi gerektiğini vurgulayan Ergin, "Hükümetin ilk teklifinin 2020 ve 2021 için sırasıyla Merkez Bankasının beklenti anketindeki yüzde 13,9 ve yüzde 9,5 oranları dikkate alınarak şekillendirilmesi ve masaya getirilmesi gerekirdi. Zira bu teklif içerdiği oranlar boyutuyla yetersizlikle ve adaletsizlikle maluldür. Biz, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk toplu sözleşmesinin, imzaya çağıran bir içerikle yürütülmesini beklerken, nizaya ve sahaya çağıran bir teklifle karşılaştık. Bu teklifin tamamlanmaya, ilavelerle zenginleştirilmeye ihtiyacı var. İşveren ve emek kesimini birbirinden uzaklaştıracak bu teklifi bir kenara koyup uzlaşmayı sağlayacak yeni bir teklif için yeterli zaman, bu teklifin maliyetini karşılayacak bütçede imkân var olduğuna inanıyoruz. Biz, eski Türkiye'nin vehimlerinden beslenen değil, yeni Türkiye'nin güvenine yaslanan bir teklif istiyoruz. İlimizdeki parti yöneticilerinin, belediye başkanlarının özellikle iktidar partisine mensup milletvekillerinin toplu sözleşme noktasında sorumluluk almalarını, hükümet kanadına yönelik baskı ve beklenti iradesi oluşturmak noktasında bizlerle birlikte hareket etmeleri çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Memur, zam, oranlarını, kabul, etmiyoruz’, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 27.02.2020
Bugün
-1° - 18°
Cuma
- 17°
Cumartesi
- 13°
Batman

Güncelleme: 27.02.2020
İmsak
05:24
Sabah
06:44
Öğle
12:33
İkindi
15:41
Akşam
18:13
Yatsı
19:28
Arşiv Arama
Haber Yazılımı