301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Temmuz 2019 - Salı 16:09 Bu haber 487 kez okundu
 
Kurbanlıklarda 'sağlık ve hijyen' uyarısı
Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Veteriner Hekim Abdulkadir Ataç, kurbanlıklarla ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
Gündem Haberi


Kurbanlık hayvan alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Veteriner Hekim Abdulkadir Ataç, kurbanlıklarla ilgili vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Hayvan alırken yaşlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Ataç, "Kurban olarak kesilecek hayvanlar sağlıklı olması lazımdır. Kör, kulağı kesik ya da herhangi bir azası kesik olmaması lazımdır. Kurban edilecek hayvanlar zayıf olmaması lazımdır. Kurban edilecek hayvanlar Peygamber Efendimiz tarafından şöyle açıklanmıştır; 4 tip hayvanın kurban edilmesi sakıncalıdır. Zayıf olan, kör olan, kulağı ve memesi kesik olan hayvanlar kurban edilemez. Kurban edilecek hayvanlar hem sağlıklı hem de kilolu olması gerekir" dedi.

“ÇEVREYİ KİRLETMEMELİYİZ”

Kurban edilecek hayvanların yaşları hakkında bilgi veren Ataç, "Kurbanlıklar sığır, koyun ve deve cinsinden olmalıdır. Deve cinsinden kurban edilecek hayvanların 5 yaşını doldurmuş olması lazımdır. Koyun cinsi hayvanlar bir yaşını doldurması lazımdır. Özellikle süt dişini dökmesi lazımdır. Dini vecibemize göre 6 aylık olup da annesi kadar büyük ve gösterişli olan hayvanlarda kurban edilebilir. Sığır cinsi hayvanlarda 2 yaşını muhakkak doldurmuş olması lazımdır. Özellikle çevreye dikkat etmemiz lazımdır. Kurban keserken çevreyi kirletmemeliyiz. Temizliğe dikkat edilmezse, çevre kirliliği oluşur ve sağa sola hastalıklar yayılır. Aynı şekilde rastgele kesik hayvanın etini, işkembesini sağa sola atarsak çevreyi kirletmiş ve hastalıkları yaymış oluruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kurbanlıklarda, 'sağlık, ve, hijyen', uyarısı ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Yağışlı
Güncelleme: 06.12.2019
Bugün
- 10°
Cumartesi
-
Pazar
- 10°
Batman

Güncelleme: 06.12.2019
İmsak
05:42
Sabah
07:08
Öğle
12:11
İkindi
14:42
Akşam
17:03
Yatsı
18:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı