301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Temmuz 2019 - Çarşamba 15:06 Bu haber 391 kez okundu
 
Kavurucu sıcakta patlıcan hasadı
Batmanlı çiftçiler kızgın güneş altında patlıcan hasadı yapıyor.
Yaşam Haberi


Termometrelerin zaman zaman 45-50 dereceyi gösterdiği Batman’da, çalışmak zorunda kalan çiftçiler kavurucu sıcaklar altında, geçimlerini sağlayabilmek için patlıcan hasadı yapıyor. 2005 yılından bu yana kurutmalık sebze işi ile uğraşan Fidan ailesi, Batman merkeze bağlı Oymataş (Bediya) köyü Şeyhçoban (Şirikê) mezrasında yetiştirdikleri dolmalık patlıcan hasadına başladı. Batman'ın her türlü sebze üretimi için müsait bir yer olduğunu ve iklimin kurutma işine uygun olduğunu söyleyen Tahir Fidan, Batman’ı kurutmalık sebze merkezi yapmak istediklerini söyledi. Hasadını yaptıkları dolmalık patlıcanları 45 derece kavurucu sıcaklar altında yaptıklarını aktaran Fidan, sıcaklıklardan korunmak için sabahın erken saatlerinden günün en sıcak olduğu öğle vakitlerine kadar çalıştıklarını söyledi.

“BU YÖRENİN PATLICANI GEÇ ÇIKIYOR”

Bundan önce yıllarca kurutmalık işiyle uğraştıklarını belirten Fidan, “Batman’da işimizi daha ileriye götürmek için uğraşıyoruz. Burada kendimiz ürettiğimiz sebzeleri kurutuyoruz. Sebze üretimini sadece kurutmalık sebze için yapıyoruz. Bu işimizle istihdam da sağlamış oluyoruz. Patlıcan verimi ilk senelere göre biraz düşük. Ektiğimiz patlıcan bu yörenin patlıcanı değildir. Genellikle Mersin, Tarsus, Adana ve Antalya gibi yerlerin patlıcanlarını üretiyoruz. Bu patlıcanın verimi yüksektir. Eğer patlıcana iyi bakılırsa dönümünde 10 tona kadar verim veriyor. Bu yörenin patlıcanı geç çıkıyor. Biz ikinci defadır hasat yaptığımız halde, buradaki çiftçilerimizin ektiği patlıcanlar daha yeni çiçek açıyor” dedi.

“İMKÂN VERİLİRSE 300-400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİR”

Batmanlı çiftçilerle anlaşmalı bir şekilde çalışmak istediklerini aktaran Fidan, “Anlaşmalı çalışabileceğimiz çiftçiler varsa onlara fidan getirip yardımcı olabiliriz. Ürünün hepsini de biz alacağız. Yetkililerin bu konuda bize destek olmalarını istiyoruz. Bu iş büyük bir sektördür. Bazı arkadaşlarımız kuruttuğumuz dolmalıkları ta Avrupa ve Amerika’ya kadar gönderiyor. Kurutmalık için Vali beyden bir yer talep ettik ancak vali bey ellerinde öyle bir imkânın olmadığını söyledi. Bize yardımcı olunsa seviniriz. Şu anda 100’e yakın insan bu işten ekmek yiyor, ama imkân verilirse 300-400’e kadar kişi bu işte istihdam olabilir” ifadelerini kullandı.

“SICAKLARDA BU İŞİ YAPMAK ZOR”

Geçim kaynağı olan patlıcan işiyle uğraştıklarını söyleyen İdris Fidan, “Patlıcan toplayıp kurutmaya gönderiyoruz. Hasattan sonra işçilere veriyoruz, işçiler içini çıkarıyor. İçi çıkarıldıktan sonra tek tek asıyoruz. Sıcakların yoğun olduğu Batman’da bu işi yapmak zordur. Güneşin altında çalışınca, insan sıcaklıktan bunalıyor. Zor ama çalışmak mecburiyetindeyiz. Hasada bir aydır başladık, yaklaşık 3 ay daha devam edecek. Sıcaklar altında patlıcan topluyoruz. Topladıklarımızı kurutmaya gönderiyoruz. Bize biraz daha yardımcı olan olsa, yani ekim işi ile uğraşan çiftçilerimiz olsa bizim için daha iyi olurdu. Şu an kendimiz ekip topladığımız için kurutma açısından sıkıntı oluyor. Başkası bizim için ekse, biz de ürünü tarlasından alıp kurutma işi ile uğraşan işçilerimizin önüne dökeceğiz. Güneş altında çalışmak zor ama yine de idare etmeye çalışıyoruz. Güneş altında ekmek parası için yapmak zorundayız. Termometreler 35-45 dereceyi de gösterse mecbur çalışmak zorundayız. Sıcaklara karşı herhangi bir önlemimiz yok, ama idare etmeye çalışıyoruz. Sıcaklardan korunmak için bol bol sıvı tüketiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kavurucu, sıcakta, patlıcan, hasadı,
Diğer Fotoğraflar
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
20° - 41°
Cuma
19° - 40°
Cumartesi
18° - 39°
Batman

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:33
Sabah
05:12
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:35
Yatsı
21:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı