301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 17:32 Bu haber 598 kez okundu
 
İdeal Gençlik, Bursa ve Çanakkale’yi gezdi
Batman Üniversitesi İdeal Gençlik Topluluğu tarafından Bursa ve Çanakkale'ye gezi düzenlendi.
Gündem Haberi


Batman Üniversitesi İdeal Gençlik Topluluğu tarafından Bursa ve Çanakkale'ye gezi düzenlendi. Batman Üniversitesi İdeal Gençlik Topluluğu tarafından Türkiye'nin zenginliklerini keşfetmeleri amacıyla yapılan bir gezi organizasyonuyla 45 öğrenci Bursa ve Çanakkale gönderildi. Gezi programı Batman Üniversitesi ile Batman Üniversitesi İdeal Gençlik Topluluğu işbirliğiyle gerçekleştirildi. Program İdeal Gençlik Topluluğu Akademik Danışmanı Araştırma Görevlisi Ömer İmir gözetiminde yapıldı. Program kapsamında ilk olarak Bursa şehrindeki tarihi mekânlar ve doğa güzellikleri gezildi. Ardından bir rehber eşliğinde Çanakkale şehitliği ziyaret edildi. İdeal Genlik topluluğunun düzenlediği geziye katılmanın sevincini yaşadıklarını belirten Hüseyin Cihangir, "Düzenlenen gezide emeği geçenlerden Allah razı olsun. 3 gün süren gezimizin amacı Çanakkale ruhunu anlamaktı. 45 kişilik bir grup olarak gittik. Çanakkale'de yaşanan olaylar bizi etkiledi. Gezimizi ilk olarak Bursa'dan başladık. Bursa'da Osmanlıyı kuran Osman Gazi ve Orhan Gazi gibi zatların kabirlerini ziyaret ettik. Ulu cami gibi tarihi yerleri ziyaret ettik. Buralar gerçekten insanı etkileyen yerlerdi. Bursa gezimizin akabinde Çanakkale'ye geçtik. Çanakkale yaşanmış olan ibretlik olaylar insanların tüylerini diken diken ediyor. En çok etkilendiğim yerlerden bir tanesi namazgâh olarak bilinen yer oldu." dedi.

"ÇANAKKALE BİR DESTANDIR"

Batman Üniversitesi desteğiyle düzenlenen gezi programından çok memnun kaldıklarını söyleyen öğrencilerden Mehmet Emin Buzkartaca, "Program dâhilinde önce Bursa'ya gittik. Bursa'da Ulu Cami, Osman Gazi ile Orhan Gazi Türbelerin ve oralardaki doğal güzellikleri gördük. Buradaki programdan sonra Çanakkale'ye gittik.

Çanakkale'de o tarihi yerleri gördük. Seyit Onbaşı'nın topu attığı yeri, Conkbayırı Muharebesi, Arıburnu Cephesi gibi yerleri gördük. Geziye katkısı olan Batman Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Aydın Durmuş'a teşekkür ediyoruz. Bize Türkiye'nin gezilmesi gereken en güzel yerlerini gezdirdiler. Çanakkale bir destandır. Tarihi bir destandır. Orada yaklaşık 500 bin şehit verdik. Orada atalarımız yatıyor. Onlar bu vatan ve bizim için canlarını verdiler." ifadelerini kullandı.

"VERİLEN MÜCADELE ÇOK ÖNEMLİDİR”

Geziden memnun olarak döndüğünü aktaran öğrencilerden Onur Çetinbaş, "İdeal Gençlik Topluluğunun düzenlediği ve Batman Üniversitesi de araç olarak destekte bulundu. Öncelikle Bursa'ya gittik. Bir gün boyunca tarihi mekânları gezdik. Ardından Çanakkale'ye geçiş yaptık. Çanakkale'de ilk önce tarihi yerleri gezdik. Orada yaşananlar bizi çok derinden etkiledi. Oradaki şuurun Müslümanlar için çok önemli bir yer olduğunu ve ümmet şuurun orada canlanıyor. O zamanki kafirler toplanıp bize topyekun saldırmasına karşın bizim orada verdiğimiz mücadele çok önemlidir. Biz küffara karşı orada bir mücadele verdiğimiz için mücadele verdiğimiz küffara benzediğimiz için de bu durum bir utanç vericidir. Dinimizi yaşayabilmek için biz orada mücadele verdik." şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İdeal, Gençlik,, Bursa, ve, Çanakkale’yi, gezdi ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 05.06.2020
Bugün
- 32°
Cumartesi
12° - 33°
Pazar
15° - 35°
Batman

Güncelleme: 05.06.2020
İmsak
03:01
Sabah
04:47
Öğle
12:19
İkindi
16:12
Akşam
19:41
Yatsı
21:20
Arşiv Arama
Haber Yazılımı