Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 16:26 Bu haber 878 kez okundu
 
Hasankeyf’te son tarihi eser dualarla taşındı
Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf'te 610 yıllık Er-Rızk Caminin bin 687 tonluk gövdesi, yeni yerleşim yerinde kurulan Kültürel Park'a taşınmaya başlandı.
Gündem Haberi


12 BİN YILLIK ESER

Er-Rızk Cami'nin taşınmasıyla 12 bin yıllık Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerin tamamı taşınmış olacak. Hasankeyf'te inşa edilen Ilısu Barajı nedeniyle tarihi eserlerin sular altında kalmaması amacıyla yürütülen çalışmalar kapsamında 6 tarihi eser daha önce yerinden sökülerek, Dicle Nehri kıyısında oluşturulan Kültürel Park'a taşınmıştı. Eski Hasankeyf'te kalan son eser Er Rızk Cami'nin taşınma işlemine başlandı. Bin 700 tonluk gövdesi ile cami, yeni yerleşim yerinde kurulan Kültürel Park'a taşınmaya başlandı. Taşınma sırasında yaşlı bir kadının ağıt yakarak dua etmesi dikkat çekti.  Er-Rızk Caminin taşınması ile ilgili bilgi veren DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, Hasankeyf'te son eseri taşımak için hazır olduklarını ve daha önce 6 tarihi eseri taşıdıklarını hatırlattı. Kösalı; "Testlerde herhangi bir problem yaşanmadı. Eserimizi 4 bin 670 metre uzunluğundaki güzergahtan Arkeopark'ta yeni yerine yerleştireceğiz. Daha önce Er Rızk Cami'nin minaresini taş sökerek hasarsız bir şekilde depoya koymuştuk. Caminin yerleştirmesinden itibaren de minaresinin aynı şekilde hasarsız bir şekilde örmeye başlayacağız" dedi

HASANKEYF ŞUBAT’TA SU ALTINDA KALACAK

Er Rızk Caminin 1400'lü yılların başında Eyyubi Meliki Ebu Süleyman tarafından yapılan bir yapı olduğunu kaydeden Kösalı; "Yapımızın ağırlığı bin 687 ton, 55 kriko ile havaya kaldırdık bu eserimizin diğerlerinden farklı olarak 4 metre 40 santim yukarı kaldırdık daha sonra taşıma platformuna getirdik. Şu anda 54 tane SPMT aracığıyla taşıyacağız. 216 tekerlek ile taşınacaktır. Bugün itibariyle sadece cami taşımayı hedefliyoruz 3 saat bir zaman hedefliyoruz. Bu taşıdığımız eser 7’nci ve son eser, daha öncede 6 eser taşımıştık. 5 eserimizin de yeni yerindeki restorasyon ve sunum işlemlerinde tamamlandı. Bununla beraber 7’nci ve son eseri taşımız olacağız. Hasankeyf’e su gelmesine yaklaşık 1 metremiz kaldı, su gelmek üzere. Bu ay içesinde Hasankeyf'te suyun yönlenmesini göreceğiz. Şubat ayında artık Hasankeyf’in tamamen su altında kalmasını planlıyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hasankeyf’te, son, tarihi, eser, dualarla, taşındı, , ,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 40°
Salı
19° - 40°
Çarşamba
21° - 41°
Batman

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:06
Sabah
04:53
Öğle
12:25
İkindi
16:18
Akşam
19:48
Yatsı
21:27
Arşiv Arama
Haber Yazılımı