301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 18:10 Bu haber 677 kez okundu
 
HASANKEYF’TE HÜZÜN
Gündem Haberi


Batman'ın tarihi kenti Hasankeyf'te bulunan Er-Rızk Cami'nin taşınması işlemleri için çalışmalar sürürken, Hasankeyfli kimi esnaf taşınırken kimisi de çaresiz bir şekilde bekleyişlerini sürdürüyor. Ilısu Barajı HES Projesi kapsamında baraj göleti altında kalacak eserleri korumaya yönelik düzenlenen çalışmalar kapsamında, 12 Mayıs 2017 yılında ilk olarak Zeynel Bey Türbesi taşındı. Zeynel Bey Türbesinin taşınmasının ardından Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Hasankeyf Kalesi Orta Kapısı, Eyyubi (Kızlar) Camisi, Sultan Süleyman Külliye kapısı (Taçkapı), çeşmesi ile minaresi ve Er-Rızk Cami minaresi taş taş sökülerek Kültürel Park Alanı’na taşındı. Kalan diğer eserlerin taşınması için çalışmalar devam ediyor. Asırlık Er-Rızk Camii'nin taşınması için Hasankeyf'in tarihi çarşısı olan Kale Sokağındaki esnafın yeni yerleşkeye taşınma süreci başladı. Esnafın taşınması için verilen süre son bulurken, esnaftan bir kısmı tamamen taşındı bir kısmı ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediğinden taşınamadı. Esnafın taşınması esnasında şantiye alanına dönüşen Kale Sokağı ise yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

"BU VATANDAŞLARIMIZ NEREYE GİDECEK?”

Kale Sokağı esnafının taşınma işlemleriyle ilgili bilgi veren Hasankeyf Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, "Hasankeyf'te önce tarih taşındı sonra vatandaşlarımız yavaş yavaş taşındı ve taşınmaya devam ediyor. Şu anda taşınma sırası esnafımıza geldi. Hasankeyf'in kalbi dediğimiz eski çarşıda taşınma işlemleri devam ediyor. Hak sahibi olan ve dükkânı yeni yerleşkede olan biz vatandaşlar taşınıyoruz. Eski çarşının kurulmasından beri Hasankeyf'te esnaflık yapan vatandaşlarımız hak sahibi olamadı. Bu vatandaşlarımız nereye gidecek. İnsanlarımızı düşünmek mecburiyetindeyiz. İnsanları üzmeyelim, insanların sorunlarını gidermeye çalışalım" dedi.

"KURTLAR KUZULARI KAPIYOR"

Hak sahibi olamayan esnafın mağdur edilmemesi gerektiğine değinen Akdeniz, "Hadi git sana yer yok demekle olmuyor bu işler. Veysi Dilekçi, Ali Aslankılıç, Burhan Balta, Süleyman Sevim, Cemal Akbel, Süleyman Kandemir gibi esnaflar ne olacak? Bu insanlar günah değil mi? Bu güne kadar niye bir çare üretilmedi. Yöneticilerimiz bu günün böyle olacağını bilmiyor muydu? Önce bu insanlarımıza sahip çıkılması gerekiyor. Nasıl tarihimize ve vatandaşımıza sahip çıktıysak, esnafımıza da sahip çıkalım. Hasankeyf'te Dicle Nehri'nin kenarındayız. 'Dicle'nin kenarında bir koyunu kurt kapsa kendimden bilirim' diye sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz; kurtlar kuzuları kapıyor sayın Cumhurbaşkanım lütfen buna sahip çıkın" ifadelerini kullandı.

"KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK DEMİŞLERDİ"

Yeni Hasankeyf'te kendisine hak sahipliği verilmeyen esnaflardan Zeki Kaya, "Hasankeyf'te 10 seneye aşkındır esnafım. Buraya epey emek verdik. Gördüğünüz gibi bugün herkes toplanıyor. Herkes yeni Hasankeyf'e gidiyor. Bizleri derinden üzen bir durum var. Burada herkese dükkân verilirken, burada bulunan 7-8 kişiye dükkân verilmedi. Sebebi de Hasankeyfli olmadığımız içindir. Biz burada mağdur oluyoruz. Hani demiştiler 'kimse mağdur olmayacak.' Biz ne kadar uğraştıysak da bir dükkân elde edemedik. Bunun için gerçekten çok üzgünüz. Bize geçici dükkân verileceğini söylediler. Bir dükkân için yıllık 35 bin masraf çıkardılar. 35 bin kazanmıyorum ki, o kadar vereyim. Ailemizi bu tezgâh sayesinde geçindiriyorduk. Ne yaptıysak hak sahibi olamadık. Bugün gitmemiz lazım ben gitmek istemiyorum. Bana bir yer vermediler, malzemelerimi nereye bırakacağım. Eşyalarımı kaymakamlığın önüne bırakacağım. Birkaç esnaf daha aynı durumda, eşyalarını bırakacakları bir yerleri yok. Biz mağduruz mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HASANKEYF’TE, HÜZÜN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 26.05.2020
Bugün
- 27°
Çarşamba
13° - 31°
Perşembe
12° - 33°
Batman

Güncelleme: 26.05.2020
İmsak
03:08
Sabah
04:51
Öğle
12:18
İkindi
16:09
Akşam
19:35
Yatsı
21:10
Arşiv Arama
Haber Yazılımı