301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ağustos 2019 - Pazar 17:24 Bu haber 440 kez okundu
 
‘Engellilere yönelik bir bilinç oluşturulmalı’
HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Şerif Durmaz, engellilerin daha rahat bir yaşama kavuşmalarına yönelik olanak sağlanması gerektiğini söyledi.
Yaşam Haberi


HÜDA PAR Batman Merkez İlçe Başkanı Şerif Durmaz, beraberindeki heyetle, ortopedik ve zihinsel engelli bireylere yönelik faaliyet yürüten özel bir rehabilitasyon merkezi ile Batman Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret ederek sorun ve taleplerini dinledi. Özel rehabilitasyon merkezini ziyaret eden Şerif Durmaz ve beraberindeki heyeti, merkezin müdürü Halil Özdemir karşıladı. Ziyaretlerinden ötürü duyduğu memnuniyeti ifade eden Halil Özdemir, HÜDA PAR heyetine çalışmalarıyla ilgili bilgi aktardı. Ardından Şerif Durmaz, rehabilitasyon merkezinde bedensel ve zihinsel engelliler için yapılan çalışma alanlarını gezerek incelemelerde bulundu. Daha sonra Durmaz, beraberindeki heyetle, Batman Engelsiz Yaşam Merkezini ziyaret etti. Burada HÜDA PAR heyetini, merkezin müdürü Beyhan Özgüner ve üyeleri karşıladı. HÜDA PAR’ın ziyaretinin kendileri için büyük bir anlam ifade ettiğini belirten Beyhan Özgüner, bu tür ziyaretlerin kendilerini sevindirdiğini kaydetti. Ziyarette, engelli vatandaşların yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümü için atılması gereken adımlar konuşuldu. Engelsiz vatandaşlar tarafından her yönden engellendiklerini belirten engelliler, toplum tarafından dışlanmanın, görmezden gelinmenin acısını yaşadıklarını söylediler. Engelliler, özelde Batman’da genelde ise tüm Türkiye’de engellilerin ikinci, üçüncü plana atıldığını ifade ettiler.

“İSTİHDAM ALANLARI OLUŞTURULMALI”

Engellilerin birçok hususta beklentilerinin olduğuna vurgu yapan Durmaz, “Engelliler kendilerine yönelik toplumda bir bilincin oluşması gerektiğini dile getiriyorlar. Biz de elde ettiğimiz izlenimler neticesinde şunu söylüyoruz; engelli vatandaşlarımıza yönelik toplum arasında bir bilincin oluşması gerekmektedir. Bu bilincin oluşması için de kurumlardan, derneklere, siyasi partilerden, daha farklı çalışma yapan topluluklara kadar toplumda engelli vatandaşlarımızın yaşadıklarını empati yapıp hangi konularda sıkıntı çektiklerini bilmemiz gerekiyor. Özellikle engelli vatandaşlarımızın erişilebilirlik konusunda beklentileri var. Çünkü kendileri de toplum arasında olan insanlardır. Toplumda diğer insanların yaptıklarının aynısını yapmak istiyorlar. İstihdam alanlarının engelli vatandaşlarımızın şartlarına göre oluşturulması onları daha fazla hayata bağlayacaktır.  Biz engelli vatandaşlarımızın sorunlarını kendi sorunlarımız kadar ehemmiyetli görüyoruz. Bunları sürekli gündeme getirmeye devam edeceğiz. Çünkü engelli vatandaşlarımız şunu söylüyorlar; ‘Bizler engelli değiliz, bizlere engel olanlar var.’ O yüzden biz de toplum içerisinde engelli olmayan insanlarımızın da engelli adayı olduklarının bilincini oluşturmaya çalışıyoruz. Bizler engelli kardeşlerimizin yaşadığı sıkıntıları empati yaparak onların sıkıntılarını, problemlerini anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Engellilere, yönelik, bir, bilinç, oluşturulmalı’,
Diğer Fotoğraflar


Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Az Bulutlu
Güncelleme: 22.01.2020
Bugün
-4° -
Perşembe
-3° -
Cuma
-2° -
Batman

Güncelleme: 22.01.2020
İmsak
05:56
Sabah
07:20
Öğle
12:32
İkindi
15:11
Akşam
17:33
Yatsı
18:53
Arşiv Arama
Haber Yazılımı