301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Ocak 2019 - Perşembe 15:19 Bu haber 573 kez okundu
 
‘Elektrik yardımı muaf tutulan vatandaşlara da uygulanmalı’
​“Elektrik Tüketim Desteği” projesini olumlu karşılayan Batmanlılar, elektrik yardımının geliri olmadığı halde sosyal yardım alamayanlara da verilmesi gerektiğini belirttiler.
Gündem Haberi


​“Elektrik Tüketim Desteği” projesini olumlu karşılayan Batmanlılar, elektrik yardımının geliri olmadığı halde sosyal yardım alamayanlara da verilmesi gerektiğini belirttiler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Elektrik Tüketim Desteği projesi adı altında, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin yararlanacağını bildirdi.  Uygulamanın çok iyi olduğunu söyleyen vatandaşlar, sosyal devlet ilkesi gereği bu projenin sadece sosyal yardım alan belli sayıdaki vatandaşa değil; geliri olmadığı halde sosyal yardım alamayan veya düşük de olsa belli bir gelirinin olması sebebiyle sosyal yardımdan muaf tutulan vatandaşlara da uygulanmasının daha faydalı olacağını kaydettiler.

“YASADAKİ KAPSAM GENİŞLETİLMELİDİR”

Uygulamanın dar gelirli aileler için iyi olacağını, fakat kapsamın genişletilmesi gerektiğini söyleyen Selman Uruk, “Yeni yapılacak yasa ile elektrikte yapılan indirim vatandaşa olumlu yansıyacak. Bu uygulama dar gelirli aileler için iyi olacak. Bu yasanın kapsamının genişletilmesi lazım. Sigortalı olup da asgari ücretin altında çalışan insanlar var. Bunların da bu kapsama alınıp, bu yardımdan faydalanmaları gerekir. Barajların çok olduğu bir bölge olmasına rağmen elektrik parası fahiş bir şekilde yüksektir. Bir elektrik kilovatı 50 kuruşa tekabül ediyor. Bu fiyatlar çok yüksek. Bu anlamda bu yasa olumlu; ama olumlu olmasının yanında da kapsamının dar olduğunu düşünüyorum. Yasanın daha çok insanı kapsayacak şekilde genişletip uygulamaya sokulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“BU UYGULAMA TÜM VATANDAŞLARI KAPSAMALI”

Elektrik yardımından diğer vatandaşların da faydalanması gerektiğini belirten Ali Tutuş, “Bu uygulama bütün vatandaşlar için yapılsaydı daha iyi olurdu. Asgari ücretle çalışan hiçbir vatandaş yok. Asgari ücretin baya altında çalışan insanlarımız var. Adam evine ekmek mi götürsün, elektrik parası mı versin? Zaten 40-50 TL sayaç okuma bedeli veriliyor. Yetkililerden isteğimiz bütün vatandaşları sabit bir fiyata bağlamalarıdır. Devletimiz bu işe el atsın. Elektrik sayaç okuma bedeli 40-50 TL’dir; ama devlet yetkilileri bu işe el atmıyor. Bu uygulama bütün vatandaşlara yapılması lazım sadece dar gelirli ailelere değil” diye konuştu.

 “FATURALARA YANSIYAN KDV’LER KALDIRILMALI”

Ek KDV’lerle elektrik faturalarının çok yüksek geldiğini, bunun kendilerini mağdur ettiğini vurgulayan Ruhullah Söğüt, “Biz istiyoruz ki sadece sosyal yardımlaşmadan destek alan insanlar değil de bütün herkese aynı şekilde yardım yapılsın. Bu şekilde kaçak kullanma oranı düşecek. Biz halk olarak istiyoruz ki bu yasa herkesi kapsasın. Elektrik fiyatları çok yüksek olduğundan dolayı özellikle Güneydoğu’da çoğu insanlar kaçak kullanıma meyletmektedir. Bu söyledikleri yürürlüğe girerse kimse kaçağa yönelmez ve hiçbir şekilde elektrik kesintisi yaşanmayacak. Normalde bir insanın elektrik kullanımı aylık 43-50 liraya denk gelirken KDV, TRT payı gibi şeylerinde üzerine gelmesiyle faturalar 100-150 liraya çıkmaktadır. Bunların kısılması tabi ki halkın menfaatine olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Elektrik, yardımı, muaf, tutulan, vatandaşlara, da, uygulanmalı’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Hafif Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 31.03.2020
Bugün
- 16°
Çarşamba
- 15°
Perşembe
- 17°
Batman

Güncelleme: 31.03.2020
İmsak
Array
Sabah
Array
Öğle
Array
İkindi
Array
Akşam
Array
Yatsı
Array
Arşiv Arama
Haber Yazılımı