301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 14:24 Bu haber 450 kez okundu
 
‘Dini dersleri zorunlu olmalı’
Kur’an Nesli Platformu Batman Koordinatörü Mehmet Emin Sütçü, okullarda seçmeli ders olarak okutulan Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerinin seçmeli değil zorunlu olması gerektiğini belirtti.
Yaşam Haberi


19 Şubat’a kadar devam edecek seçmeli derslerle ilgili süreçte Kur’an Nesli Platformu açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, halkı Müslüman olan bir ülkede Kur’an-ı Kerim, Hazreti Muhammed’in hayatı ve Temel Dini Bilgiler gibi dini derslerin seçmeli değil zorunlu olması gerektiği belirtti. Kur’an Nesli Platformu Koordinatörlerinden Mehmet Emin Sütçü ile Adnan Öğrü, Lokman Süresi'nin 3’ncü ile Ahzab Süresinin 21’nci Ayet-i Kerimelerine atıfta bulunarak, dini derslerin seçmeli değil zorunlu olması gerektiğini vurguladılar. Platformun koordinatörlerinden Mehmet Emin Sütçü, "Meallerini okuduğumuz bu ayetler bizlere kurtuluşun reçetesini sunmaktadır hiç şüphesiz. Kaynak olarak Kur’an, model olarak Hazreti Muhammed (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) esas alınmalıdır. Ancak bu şekilde istikamete erişilir. Toplum olarak istikametimizi şaşırdığımız, binbir umut beslediğimiz yeni neslin, değerleriyle arasına büyük mesafeler girdiğini gördüğümüz şu zamanda bu reçeteye her zamankinden daha fazla muhtacız. Bu reçetenin özellikle de yeni nesillere daha sağlıklı, sistemli ve de planlı bir şekilde aktarılması gerektiği yadsınamaz bir gerçektir" dedi.  

"ÖĞRETMEN AÇIĞI GİDERİLMELİDİR”

 Dini derslerin zorunlu olması gerektiğini belirten Sütçü, "Bilindiği üzere şu anda okullarımızda Kur’an-ı Kerim, Siyer ve Temel dini bilgiler dersleri seçmeli olarak okutulmaktadır. Bunu, zamanında atılmış önemli bir adım olarak görmekle birlikte, içinde bulunduğumuz süreçte yetersiz olarak görmekteyiz. Bizler bu derslerin zorunlu olması gerektiğini düşünüyoruz. Okullarda seçmeli olarak okutulan derslerin nasıl işlendiğini veya daha doğrusu nasıl boş geçirildiğini biliyoruz. Öğrenciler tarafından da seçmeli dersler yeterince önemsenmemekte ve çalışmaya değer görülmemektedir. Böylesi önemli derslerin seçmeli ders adı altında işlenmesi ve çoğu zaman bu alanlarda yetersiz farklı branşlarda ki öğretmenlere havale edilmesi, bu derslere bakışı olumsuz etkilemekte ve beklenen amaç gerçekleşememektedir. Bu yüzden bu dersler bir an önce zorunlu ders statüsüne kavuşmalı ve bu alandaki öğretmen açığı giderilmelidir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Dini, dersleri, zorunlu, olmalı’, , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2019
Bugün
12° - 31°
Perşembe
12° - 33°
Cuma
14° - 36°
Batman

Güncelleme: 22.05.2019
İmsak
03:13
Sabah
04:54
Öğle
12:17
İkindi
16:08
Akşam
19:31
Yatsı
21:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı