301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 14:11 Bu haber 436 kez okundu
 
ÇOCUKLARDA KAHVALTININ ÖNEMİ
Sabah okula yetişme telaşı, erken kalkma nedeniyle görülen iştahsızlık, aç hmeme, biraz daha fazla uyuyabilmek öğrencilerin kahvaltı öğününü atlayarak güne kahvaltısız başlamalarına neden olabiliyor.
Sağlık Haberi


Gece boyunca devam eden açlığın ardından kahvaltı öğününü atlamak, kan şekerinin düşmesine ve buna bağlı olarak yüksek şeker ve yağ içerikli besinleri yeme arzusunun doğmasına, öğrenme ve yoğunlaşma kabiliyetinin azalmasına sebep oluyor.

Kahvaltı, kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak oluşturur. Glikoz beyin için en önemli ve tek enerji kaynağıdır ve bir depoya sahip değildir. Çocuk veya yetişkin her birey normal beyin fonksiyonları için yüksek oranda glikoza ihtiyaç duyar. Kahvaltı yapan öğrencilerin yoğunlaşma ve öğrenme kabiliyetlerinin daha yüksek olduğu, anlama ve algılamalarının ve sonuçta da okul başarılarının daha iyi olduğu yapılan pek çok çalışmayla ortaya konmuştur. 

                  NASIL KAHVALTI ALIŞKANLIĞI KAZANDIRABİLİRİZ?

Küçük yaşlardan itibaren kahvaltıya yapmaya alıştırılan bir çocuk, ileriki yaşlarında da bu alışkanlığını sürdüreceğinden sağlıklı beslenmenin ilk adımlarını atmış olacaktır. Kronik hastalıkların çoğu (şişmanlık, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi) çocukluk çağı kökenli olduğu için, çocukluk yıllarında bu alışkanlığı edinmiş bir yetişkin daha o yıllardan kronik hastalıklara karşı bir önlem almış olacaktır.

Bu yüzden çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren kahvaltı etme alışkanlığı kazandırmanız önemlidir. Güzel bir kahvaltı sofrası hazırlamak, birlikte kahvaltıya oturmak ve bunu bir rutin haline getirmek zamanla bu alışkanlığı edinmesini sağlar. Kahvaltıda en sağlıklı seçimler; çavdar veya tam tahıllı ekmekler, kahvaltılık gevrekleri, protein kaynağı olarak peynir, yumurta, yağ kaynağı olarak zeytin, ceviz, badem, fındık gibi besinleri içeren, doğal reçellerle veya pekmez gibi sağlıklı besinlerle zenginleştirilmiş bir menü tüketilmesi doğru olur.

 

                                                               Uzm. Dr. Gökmen Alpaslan TAŞKIN

                                                          Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÇOCUKLARDA, KAHVALTININ, ÖNEMİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 22.05.2019
Bugün
12° - 31°
Perşembe
12° - 33°
Cuma
14° - 36°
Batman

Güncelleme: 22.05.2019
İmsak
03:13
Sabah
04:54
Öğle
12:17
İkindi
16:08
Akşam
19:31
Yatsı
21:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı