301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 18:05 Bu haber 434 kez okundu
 
Çiftçiler umudunu ikinci ürüne bağladı
Batman’ın Balpınar (Grêsira) beldesinde tarım ile geçimlerini sağlayan çiftçiler, birinci üründen zarar ettiklerini belirterek, umutla ikici ürün olan karnabahar ve lahana ekimi yaptılar.
Yaşam Haberi


Beldeye bağlı Segırka Mahallesi sakinleri, tarlalarında; kabak, domates, patlıcan, biber ile salatalık gibi ürünlerin yanı sıra karnabahar ve lahana da yetiştiriyor. Birinci üründe zarar ettiklerini söyleyen çiftçiler, umudunu ikinci ürüne bağladı. Çiftçilerden Eşref Alan ve Selman Aslan, yıllardır tarımla uğraştıklarını ve geçimlerini sebze yetiştiriciliğinden sağladıklarını belirttiler. Birinci ürün olarak lahana ektiklerini ve satamadıklarından dolayı mağdur olduklarını belirten Eşref Aslan, “Tarlada hazırlıklarımızı yaptık. Karnabahar ile lahana ekeceğiz. İnşallah bu birinci ürün gibi olmaz. Birinci üründe iflas ettik. Yaklaşık 5 bin liraya fide, 2 bin liraya gübre ve 700 liraya ilaç aldık. Kendi uğraş ve traktörü giderlerini hesaplamasak bir sürü masraf yaptık ancak 500 liraya satış yapabildik. Geri kalan tüm masraflarda zarar ettik. İkinci ürünü büyük umutlarla ekmeye başladık. Güzel bir kâr edelim ki birinci üründe yaptığımız zararı kapatabilelim. Bugün ekime başlayıp hasadı kasım ile aralık aylarında yapılacak” dedi.

“TEK TESELLİMİZ İKİNCİ ÜRÜNÜN PARA ETMESİ”

Karnabahar ile lahana ekimi için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını söyleyen çiftçi Selman Aslan ise “Ekeceğimiz karnabahar ile lahanayı ikinci ürün olarak ekeceğiz. Birinci ürün olan lahanada yaklaşık 12 bin lira zarar ettik. Bu sene lahana para etmedi. Birinci üründen birazını hayrımıza dağıttık kalanları da bizim ve komşuların hayvanlarına verdik. Tek tesellimiz ikinci ürünün para etmesidir. En azından yaptığımız zararı kapatır. Başka seçeneğimiz yok bu işi yapmaya mecburuz” ifadelerini kullandı. Aslan, “Karnabahar ile lahana fidelerini Antalya’dan istiyoruz. Gübre, ilaç, tarla kirası ve traktörle yaptığımız masraflar dışında fidelerin bize maliyeti 5-6 bin liradır. 3-4 ay sonra hasat zamanı gelecek. Hasat zamanında tek tesellimiz önceki zararımızı karşılamasıdır. Umudumuz Allah’tır. İnşallah yaptığımız zararı bu ürünle kapatacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çiftçiler, umudunu, ikinci, ürüne, bağladı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Batman
Yağışlı
Güncelleme: 05.12.2019
Bugün
- 10°
Cuma
-
Cumartesi
- 10°
Batman

Güncelleme: 05.12.2019
İmsak
05:42
Sabah
07:08
Öğle
12:11
İkindi
14:42
Akşam
17:03
Yatsı
18:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı