Batman yöresindeki çiftçiler tedirgin
Haber
17 Ocak 2022 - Pazartesi 16:02 Bu haber 992 kez okundu
 
Batman yöresindeki çiftçiler tedirgin
Batman bölgesindeki çiftçiler, gübre fiyatlarının yüksek oluşu ve yaşanan kuraklık nedeniyle ekili alanlara gübre atamadıklarından ekili alanlardaki tohumların çürüdüğünü söylediler.
Yaşam Haberi
Batman yöresindeki çiftçiler tedirgin

‘TOPRAĞA ATTIĞIMIZ BUĞDAYLAR KURAKLIKTAN DOLAYI ÇÜRÜDÜ'’

Batman’da yaşanan kuraklık, baraj ve göletlerde su seviyesini düşürdü. Irmak ve nehirlerin kuruduğu Batman ve ilçelerindeki kuraklık çiftçileri başta olmak üzere tüm vatandaşları tedirgin ediyor. Yaklaşık dört ay önce ektikleri tohumların çürümeye başladığını söyleyen çiftçi Nurullah, Ümit ve Mehmet Oğuz, "4 ay önce buğday ekmemize rağmen hala ekinlerimiz yeşermedi. Yağışların olmaması nedeniyle toprak altında nemlenen tohumlarımız çürüdü. 10 dönümlük arazimize attığımız buğday tohumu yaşanan kuraklık sonucu ve gübre fiyatlarının yüksek olmasından ötürü gübre atamadık, emeğimiz ve yaptığımız masraf tamamen boşa gitti. Arazimiz boş kalmasın diye tarlamızda sera için hazırlık yapıyoruz'' dedi. Öte yandan yöredeki çiftçiler, özellikle mazot, gübre ve girdilerden ötürü iş yapamaz hale geldiklerini de söylediler.

KARNABAHAR HAYVANLARA YEM OLDU

Batman’ın Balpınar Beldesinde çiftçiler, karnabahar hasadının sonuna doğru fiyatların düşmesinden dolayı tarladan topladıkları karnabaharları yok pahasına satmak yerine hayvanlara yem olarak veriyor. Çiftçiler, beldeye bağlı Zorköy Mahallesinde çok geniş alanda ekimi yapılan karnabaharın hasadının sonuna gelinirken, ürettikleri karnabaharın para etmediğinden dolayı yok pahasına satmaya kalktıklarını söyledi. 55 yıldan beri yörede çiftçilik yaptığını belirten çiftçi Hüseyin Sonmaz, ''Tarlamıza ektiğimiz karnabahar artık para etmez hale geldi. İşçi çalıştıracak gücümüz olmadığından ailece ürünlerimizi toplamaktayız. Bu ürünü pazara götürdüğümüzde de satamıyoruz. Kaç kuruşa giderse vermeye razıyız. Vatandaşların alım gücü olmadığından malımız elimizde kalıyor. Şayet bu ürünü satamazsak hayvanlarımıza yem olarak vereceğiz. Balpınar ovasında hasadın neredeyse sonuna geldik. Akdeniz bölgesinden gelen sebzeler fiyatlarımızı ve pazarımızı olumsuz yönde etkiliyor. Aylarca emek verdiğimiz ürünlerimizi yok pahasına satmak istemiyoruz. Ufak bir açığımızı kapatmak için ucuz da olsa ürünümüzü elden çıkarıyoruz. Hayvanlarımızı karnabahar ile beslemeye başladık. Çiftçiler çaresizlik içerisinde'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Batman, yöresindeki, çiftçiler, tedirgin,
Yorumlar
Haber Yazılımı