301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 14:51 Bu haber 464 kez okundu
 
‘Bağımlılıklara karşı en güçlü kalkan ailedir’
Bağımlılığa karşı en güçlü kalkanın aile olduğuna işaret eden Yeşilay Batman Şube Başkanı Şehmus Yılmaz, anne ve babalara önemli uyarılarda bulundu.
Yaşam Haberi


Yeşilay Batman Şube Başkanı Şehmus Yılmaz, yazılı açıklama yaparak 2019-2020 eğitim öğretim yılı dolayısıyla yeni okul, yeni sınıf, yeni arkadaş grubu edinecek öğrencilerin anne ve babalarına uyarılarda bulundu. Bağımlılıkta arkadaş etkisinin önemli bir rol oynadığını belirten Yılmaz, “Okul, sınıf ve yaşın getirdiği bazı değişimler okulun ilk günlerinde öğrencilerin riskli bir süreç yaşamasına neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de tütün ürünleri kullanmaya başlayanların yüzde 21,6’sı merak, yüzde 29,1'i arkadaş etkisi ve 29,7'si özentiyi gerekçe gösteriyor. Okulların açıldığı günler sosyalleşme baskısı nedeniyle öğrencilerde duygusal değişimlerin yoğun olduğu bir dönemdir. Bu yüzden anne babaların çocuklarını okula başladıkları ilk günlerde biraz daha yakından takip etmelerini ve izlemelerini öneriyoruz. Çocuklar ancak bu sayede riskli dönemi güvenli bir şekilde aşabilirler” dedi. Yeşilay’ın okullardaki uygulamalarıyla da ilgili bilgiler aktaran Yılmaz, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı (OBM) ve Benim Kulübüm Yeşilay projeleri ile bağımlılıklarla etkin mücadele içerisinde olduklarını kaydetti.

“30 BİNİN ÜZERİNDE ÖĞRENCİYE ULAŞTIK”

Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde her yıl 10 milyon öğrenciye ulaştığı belirtilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) ile ilgili bilgi veren Yılmaz, “TBM, Türkiye’nin ilk ve tek okul temelli önleme programı olma niteliğinde. Türkiye’de bu alanın otorite olarak kabul edilen uzmanları tarafından hazırlanmış bilimsel içeriklere sahip bağımlılık önleme programımızın diğer ayırt edici özelliği pedagojik bir yaklaşımla, farklı yaş gruplarına farklı modüllerin geliştirilmiş olmasıdır. Milli Eğitim Bakanlığından gelen bilgiye göre 32 bin rehber öğretmen TBM uygulayıcı eğitimi almış bulunmaktadır. 2014’ten itibaren rehber öğretmenler aracılığıyla uygulanarak her yıl 10 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşan TBM eğitimleri, diğer bakanlıklar ve kamu kurumlarıyla yapılan işbirlikleriyle tüm topluma ulaşmaktadır. Okulda bağımlılığa müdahale programımız OBM ile de rehberlik öğretmenlerine, risk grubundaki öğrencileri tespit etme ve müdahale yetkinliği kazandırılarak, alkol, tütün ve maddeyle tanışmış çocuk ve ergenlerde, bu zararlı alışkanlıkların bağımlılığa dönüşmeden müdahale edilmesini amaçlıyoruz. Proje kapsamında yetiştirdiğimiz gönüllü Genç Yeşilay liderleri ile birlikte bugüne kadar Yeşilay şubeleri vasıtasıyla okullarda gerçekleştirilen etkinliklerle 30 binin üzerinde öğrenciye ulaştık. Projemiz bu yıl 81 ilde 200 okulda uygulanarak tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılacak” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Bağımlılıklara, karşı, en, güçlü, kalkan, ailedir’,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Çok Bulutlu
Güncelleme: 18.01.2020
Bugün
-1° -
Pazar
-
Pazartesi
-
Batman

Güncelleme: 18.01.2020
İmsak
05:57
Sabah
07:22
Öğle
12:31
İkindi
15:07
Akşam
17:29
Yatsı
18:49
Arşiv Arama
Haber Yazılımı