Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 17:34 Bu haber 854 kez okundu
 
Ani hava değişiklikleri kalbi etkiliyor
Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine ve altına inmesinin, dikkat edilmemesi durumunda kalp krizi riskini arttırdığını söyledi.
Sağlık Haberi


Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine ve altına inmesinin, dikkat edilmemesi durumunda kalp krizi riskini arttırdığını söyledi.  Ani hava değişimlerinde yaşanan kalp krizleri hakkında bilgi veren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Erkan Avcı, havaların bir ısınıp bir soğuyarak kışa hazırlandığı sonbahar döneminde, sık değişen sıcaklık değerlerinden en fazla kalp hastalarının etkilendiğine dikkat çekti. Dr. Erkan Avcı, “Hava değişiklikleri, vücudumuzdaki ısı düzenleme bölgelerini daha vücudumuz yeni koşullara adapte olamadan yakalıyor ve bu durum, vücut direncimizin düşmesine sebep oluyor. Sonbahar ve ilkbahar aylarında geceyle gündüz arasındaki ısı, nem ve basınç farklılıkları uyum sağlamaya çalışan vücudu özellikle de kalp problemi olanları ciddi ölçüde tehdit ediyor” dedi.

Hava sıcaklıklarının, kalp enfarktüsü riskini tetiklediğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Avcı, şunları söyledi: “Düşük hava basıncı, şiddetli rüzgar ve güneşli saatlerin azalışı da enfarktüs riskiyle alakalı diyor araştırmacılar. En fazla etkili olan hava durumu donma noktası altındaki hava sıcaklıkları. Bu yüzden kalp enfarktüsü riski taşıyan kişilerin soğuk havalarda dışarı çıkmamaları ve sıkı giyinmeleri önerilmektedir. Daha önce yapılan araştırmalar da ölümcül kalp krizlerinin kış aylarında arttığı ve riskin düşen sıcaklıklarla yükseldiği gösterilmişti. Yeni araştırmada diğer bazı hava faktörleri de dikkate alınmış. Özellikle havadaki sıcaklık değişimlerinin hızlı olduğu bu günlerde vücut ısımızı iyi ayarlamalıyız. Sabah saatlerinde havanın soğuk olduğu saatlerde üzerimize kalın fakat ilerleyen saatlerde çıkabilecek kıyafetler giymeliyiz. Günün ilerleyen saatlerinde de havanın ısınması ile kıyafetlerimizi ayarlamalıyız.”

Serin sabahlarda yorucu sporlardan uzak durulması gerektiği konusunda uyaran Avcı, "Soğuk havanın olumsuz etkisi, kalp koroner damarlarının soğukta daralmasıyla ortaya çıkıyor. Ayrıca soğuk havalarda grip ve solunum yollarındaki diğer enfeksiyonların da daha sık yaşanması sebebiyle kalp krizi riskinde artış yaşanabiliyor. Diğer olası faktörler arasında ise daha az bedensel hareket, beslenme de değişiklikler, D vitamini seviyesinde düşme ve kış aylarındaki depresif bozukluklar yer alıyor" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ani, hava, değişiklikleri, kalbi, etkiliyor, , , ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 09.07.2020
Bugün
20° - 40°
Cuma
18° - 39°
Cumartesi
18° - 38°
Batman

Güncelleme: 09.07.2020
İmsak
03:09
Sabah
04:55
Öğle
12:26
İkindi
16:18
Akşam
19:47
Yatsı
21:25
Arşiv Arama
Haber Yazılımı