301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2019 - Pazar 18:07 Bu haber 397 kez okundu
 
Irkçı saldırıya tepkiler büyük
Trabzon’daki ırkçı saldırıya sert tepki gösteren yazarlar, bunun Kürd ve Türk kardeşliğine hizmet etmediğini belirterek, “Acaba İngilizler atkılarını açmış olsaydı ırkçı grup onlara saldırır mıydı?” diye sordu.
Yaşam Haberi


 Trabzon Uzungöl'de, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi atkısını açan turistlere yönelik linç girişimine her kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. Batılı emperyalistlerin ırkçılık yoluyla İslam ümmetini parçalamaya çalıştığını aktaran Yazar Sadullah Aydın şunları söyledi: “Merhum şehid Seyyid Kutub’un çok güzel bir sözü var diyor ki; ‘Batılı emperyalist güçler İslam ümmetine yönelik böl, parçala politikasıyla egemen olmak istiyorlar.’ Batılı güçlerin Müslümanları, İslam ümmetini parçalamaya yönelik iki önemli projesi var. Birincisi mezhepçilik, ikincisi de ırkçılık, kavmiyetçilik, milliyetçiliktir. Batılılar bu iki yolla İslam ümmetini parçalamak, birliklerini yok etmek, onları güçten düşürmek ve bu şekilde kolay lokmalar halinde onları yutmak istiyorlar.”

“YANLIŞ POLİTİKALARDAN VAZGEÇİLMELİ"

Ayrıştırıcı politikalar yüzünden halkların birbirlerini ötekileştirmeye başladığının altını çizen Aydın, “Milliyetçilik Müslümanların başına bela olmuş, İslam düşmanlarına hizmet eden büyük bir musibettir. Hükümetin ne yazık ki milliyetçi, ırkçı, ayrıştırıcı politikaları yüzünden ülkemizde halklar birbirlerini ötekileştirmeye başlamışlar. Hâlbuki dinimiz, peygamberimiz, kıblemiz birdir. Asırlar boyunca Türkler ile Kürdler beraber birlik içerisinde yaşamışlar. Çanakkale’de, çoğu yerde İslam düşmanlarına karşı ülkenin özgürlüğü için birlikte kıyam etmişler. Türkiye’nin iki kurucu unsuru Kürdler ve Türklerdir” ifadelerini kullandı.

“IRKÇI SALDIRI ÇOK TEHLİKELİ”

Trabzon’da yaşanan son olayın çok üzüntü verici olduğunu dile getiren Aydın, “Son olay kavmiyetçi, ırkçı, ötekileştirici bir durum. Kürdistan bayrağı bir ülkenin ikinci resmi bayrağıdır. Bir grup insan o bayrağı açtı diye onlara yönelik ırkçı saldırı çok tehlikeli bir şeydir. Bu ülkedeki Müslüman Kürd halkını rencide edici bir şeydir. Irkçılığın, kavmiyetçiliğin daha da hortlaması sürecini beraberinde getirir. Hükümetin bu konuda teyakkuzda olması ve bu yanlış politikalardan vazgeçmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TOPLUMU AYRIŞTIRACAK HAREKET OLMAMALI”

Ayrımcılığın kimseye bir fayda sağlamayacağını vurgulayan Yazar Muhammed Zeki Kurt, “Trabzon’daki olayı duyduğum zaman içim yandı. Bunda kesinlikle hiç kimsenin bir faydasının olmayacağını anlamak gerekiyor. Allah insanları yarattığı zaman ‘Sen Türk’sün, Kürd’sün, Arap’sın, seni nasıl yaratım’ gibi bir şeye tabi tutmadı. Kürd olmak da Allah’ın ayetidir, Türk, Arap olmak da… Diğer dillerden olmak da Allah’ın ayetlerinden ayetlerdir. Dolayısıyla biz onları barıştıracağımıza eğer onları birbirine dövüştürürsek o zaman kargaşa olur, adalet ortadan kalkmış olur. Böyle bir şeyi kesinlikle tasvip etmiyorum. Çünkü toplumda ayrıştırmaları, fitneyi beraberinde getirecektir. Eğer o atkının üzerindeki ırkçılığın efendileri olan İngilizler kendi atkılarıyla çıkmış olsalardı birileri onlara karışırlar mıydı? Dolayısıyla fitnenin başı olan İngilizler eğer bizim aramıza bu fitneyi koymuşsa bize düşen görev de kesinlikle onların dediğini yapmamaktır. Toplumu ayrıştıracak hiçbir harekette bulunmamamız gerekir. Vali beyin de açıklamalarını tasvip etmedim. Onları almak onları potansiyel suçlu olarak görmektir. Böyle bir şeyi kabullenemeyiz” diye konuştu.

 “SALDIRGANLAR GÖZALTINA ALINMALIYDI”

Trabzon Valiliği'nin yaptığı açıklamanın büyük bir fecaat olduğunu vurgulayan Uruk, şunları söyledi: “Valilik vatandaşlar sakin olsun ve bir olay çıkmasın diye turistleri gözaltına aldık diyor. Bu durumda eğer bir gözaltı yapılacaksa saldıran insanların gözaltına alınması gerekiyordu. Bu olayların biraz daha aklıselimle değerlendirilmesi gerekiyor. Irak Kürdistan bölgesinden gelmiş insanların herhangi bir terör bağlantısı olmamasına rağmen böylesi bir muameleye tabi tutulması ve bir suçla istinat edilmeleri daha büyük olaylara neden olabilir. Bu bakımdan insanlarımızın daha duyarlı olmasını diliyorum. Eğer bir kardeşlik hukuku oluşturulacaksa daha çok birbirini anlamaktan ve diyalog kurmaktan geçer. İnsanların oraya turist olarak gitmesi, oradaki halkı daha çok memnun edecekken onlarla bir diyalog süreci geliştirmek gerekirken bayrağa tepki göstermek kelimenin tam anlamıyla bu bir faşistliktir. Yapılan saldırı ırkçı bir saldırıdır. Bu anlamda Türk ve Kürd kardeşliği çok yara alır ve bunu dile getiren inanlar da bunu biraz daha dikkatlice dile getirmesi gerekiyor. Kardeşlik hukukunu geliştirmek üzere politikalar üretilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Irkçı, saldırıya, tepkiler, büyük ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Batman
Sıcak
Güncelleme: 01.08.2019
Bugün
20° - 41°
Cuma
19° - 40°
Cumartesi
18° - 39°
Batman

Güncelleme: 01.08.2019
İmsak
03:33
Sabah
05:12
Öğle
12:29
İkindi
16:17
Akşam
19:35
Yatsı
21:04
Arşiv Arama
Haber Yazılımı